Szczęście podyktowane nie tylko sercem. Trudy i radości adopcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczęście podyktowane nie tylko sercem. Trudy i radości adopcji
Każda adopcja jest inna, a dzieci mają za sobą bardzo różne historie. Niektóre na skutek negatywnych doświadczeń boją się zaufać dorosłym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: John Ensor via Foter.com / CC BY-NC-SA

- Rodzicielstwo adopcyjne pod względem prawnym jest takie samo jak to naturalne, jednak pod względem emocjonalnym jest znacznie bardziej złożone - mówi psycholog Agnieszka Martyka-Grudzień.

Posłuchaj

Adopcja bez tajemnic (Godzina Wychowawcza/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W kwestii adopcji preferowane są małżeństwa, co nie znaczy, że osoby samotne czy z niepełnosprawnościami są wykluczone. Zwraca się również uwagę na wiek osób adoptujących, by był zbliżonym do biologicznej różnicy lat pomiędzy dziećmi i rodzicami. Pierwszym krokiem jest wizyta w ośrodku adopcyjnym i wstępna rozmowa. - Jest to bardzo ważne, bo to zderzenie z rzeczywistością. Ludzie mają swoje wyobrażenie o adopcji i my je urealniamy - opowiada dyrektor Bożena Sawicka.

Jednym z elementów procedury jest motywacja rodziców. Ważne jest również to, by istniała zgodność w kwestii adopcji pomiędzy małżonkami. Po podjęciu decyzji zaczyna się okres przystosowawczy, w czasie którego ośrodek przygotowuje parę do nowej roli.

Nie tylko miłość i wielkie serce - do przyjęcia nowego członka rodziny potrzeba również wiedzy. W rozmowie wyjaśniamy, jakiej i opowiadamy o poszczególnych etapach przygotowania do adopcji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Bożena Sawicka (dyrektorka Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie), Agnieszka Martyka-Grudzień (psycholog), Anna Mariańska (wolontariuszka), Izabela Ratyńska (psycholog z Fundacji Rodzin Adopcyjnych), Anna (mama adopcyjna)
Data emisji: 16.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Polecane