Chmielowski i Koźmiński - dlaczego to bohaterowie na dziś?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chmielowski i Koźmiński - dlaczego to bohaterowie na dziś?
Portret ojca Honorata KoźmińskiegoFoto: Anonymous painting (Image taken by User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Alberta Chmielowskiego i Honorata Koźmińskiego. Dlatego "Klub Trójki" poświęciliśmy tym właśnie XIX-wiecznym postaciom.

Posłuchaj

Życie i działalność Alberta Chmielowskiego oraz Honorata Koźmińskiego (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na czym polega ich rola w naszej historii? Dlaczego ich dorobek może być dziś aktualny?

Ojciec Gabriel Bartoszewski podkreślał, że Koźmiński jako 16-latek trafił do bardzo ciężkiego więzienia za podejrzenie udziału w spisku antycarskim. - Wcześniej popadł w swego rodzaju niewiarę, nawet bluźnił w kościele. W więzieniu bardzo ciężko zachorował i stracił przytomność na trzy tygodnie. Później napisał: "Pan Jezus przyszedł do mnie do celi więziennej i łaskawie do wiary przyprowadził" - opowiadał gość Trójki. Po wyjściu z więzienia Honorat Koźmiński wstąpił do zakonu.

Szef IPN dr Jarosław Szarek podkreślał natomiast, że u Chmielowskiego nie było tak radykalnego odejścia od Boga. - W młodzieńczym okresie on też służył Polsce, brał udział w powstaniu styczniowym. W czasie walk został bardzo ciężko ranny, konieczna była amputacja nogi, która odbyła się bez znieczulenia. Ale on nigdy nie skarżył się na swój los, a cierpienie ofiarował za wolność Polski - mówił historyk.

Co te XIX-wieczne postaci mają dzisiaj do powiedzenia? Co aktualnego jest w ich życiorysie? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: dr Jarosław Szarek (szef Instytutu Pamięci Narodowej), o. Gabriel Bartoszewski (postulator w wielu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych)

Data emisji: 11.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Polecane