Stefan Chwin - na dobry początek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stefan Chwin - na dobry początek
Stefan Chwin Foto: Krystyna Chwin

Gościem tego wydania MBK był prof. Stefan Chwin, który wydał nową książkę - powieść zatytułowaną "Srebrzysko".

Posłuchaj

Stefan Chwin - na dobry początek (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Profesorze Fukuyama... Rzeknij tylko słowo, a będę wiedział, co dalej czynić… Tadeuszu Różewiczu, szukam nauczyciela i mistrza… Daj mi wyraźną odpowiedź, jak powinienem postąpić w obecnej chwili… Zbigniewie Herbercie… Powiedz mi, co powinienem wybrać, aby ocalić ciało i duszę…". Te i inne pytania stawia Piotr - bohater nowej powieści Stefana Chwina pod tytułem "Srebrzysko".

(fot: PR3) (fot: PR3)

Mając podobne potrzeby, jak Piotr, postanowiłam zaprosić do pierwszego w tym roku wydania "Magazynu Bardzo Kulturalnego" profesora Stefana Chwina i zadać mu także podstawowe pytania. Powieść profesora, pod intrygującym tytułem, stanowiła jedynie pretekst naszego spotkania przed tygodniem w Dworku Sierakowskich, czyli w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. "Srebrzysko" opatrzone zostało zastrzeżeniem: "Powieść dla dorosłych". Stefan Chwin dodaje: "jest to najbardziej ryzykowna książka, jaką napisałem w życiu". O istotę tego ryzyka zapytamy o innej porze. Eliminując na razie z naszej rozmowy szczegółową analizę nowej powieści Stefana Chwina, mieliśmy jednak sporo wątków wartych rozwinięcia.

W rozmowie z prof. Stefanem Chwinem wspomnieliśmy również prof. Marię Janion - z okazji 90. urodzin, które obchodziła w Wigilię, powstała strona internetowa poświęcona jej twórczości.

A taki widok ze swojego gabinetu ma prof. Stefan Chwin, który zrobił to zdjęcie A taki widok ze swojego gabinetu ma prof. Stefan Chwin, który zrobił to zdjęcie

Na teatralne otwarcie 2017 roku, czyli półmetek sezonu 2016/17 wybraliśmy prapremierę w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze. O spektaklu opowiedzieli wicedyrektor TP, dramaturg - Paweł Sztarbowski oraz aktor - Grzegorz Artman. "Kuroń. Pasja według św. Jacka" to nowa sztuka Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka.

Jacek Kuroń (1934-2004) - człowiek o skomplikowanej biografii, symbol opozycji demokratycznej, jest w tej sztuce bohaterem książki, przedstawiany więc w spektaklu w perspektywie jej autora. To sprawia, że mamy szansę konfrontować jego punkt widzenia z własnym. "Kuroń" nie jest przy tym biografią tytułowego bohatera, ani też nie stanowi pomnika stawianego postaci historycznej. Rolę Gai - żony Jacka Kuronia - stworzy była aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu - Ewa Skibińska. Jak większość spektakli praskiego "teatru, który się wtrąca", najnowsza prapremiera będzie budziła dyskusje, bo temu ma m.in. służyć owo "wtrącanie się", a może wytrącanie nas z ewentualnego dobrego samopoczucia i pewności, że wiemy. Tymczasem wiemy bardzo niewiele, bo do premiery dwa tygodnie.

I taki to początek roku 2017 w MBK. Życzymy siły, zdrowia i dystansu do siebie i do reszty świata, a jeśli zaangażowania, to w granicach rozsądku.

PS. Prosimy nie zapomnieć, że od dzisiaj "Scena Teatralna Trójki" - co tydzień! Naszym gościem, wraz z którym zainaugurujemy rok, będzie dyrektor Teatru Polskiego Radia - Janusz Kukuła. Słuchowisko, zaplanowane na dzisiaj jest z wielu powodów wyjątkowe!

PS 2. Pod koniec tygodnia w PGS w Sopocie odbędą się kolejne spotkania performerów, których kuratorem jest Arti Grabowski. Za tydzień - MBK z tej właśnie galerii.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
8.01.2017
Godzina emisji:
14.05

Polecane