Czy Polska rzeczywiście jest "europejską stolicą smogu"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polska rzeczywiście jest "europejską stolicą smogu"?
Smog w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie 10 razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych - stwierdził na antenie Trójki prof. Michał Krzyżanowski z King's College w Londynie. Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego stwierdził natomiast, że główny powód powstawania smogu to nieprawidłowy sposób ogrzewania naszych domów.

Posłuchaj

Prof. Michał Krzyżanowski: to sposób naszego życia doprowadza do powstawania smogu (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Brytyjski prestiżowy dziennik "Financial Times" nazywał ostatnio Polskę "europejską stolicą smogu".  Gazeta donosi, że w grudniu na południu kraju odnotowano wyższe stężenie szkodliwych substancji, niż w ... Pekinie. Tymczasem dziś w Krakowie odbyło się publiczne wysłuchanie projektu uchwały antysmogowej dla Małopolski.

- Ta sytuacja istnieje w Polsce od dłuższego czasu. Świadomie ignorujemy zagrożenie, a przecież to sposób naszego życia doprowadza do powstawania smogu. W tej chwili możemy bez wahania powiedzieć, że istnieje wiele poważnych opracowań, które potwierdzają związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a powstawaniem chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. To podwyższa umieralność. W Polsce jest to 40 tys. zgonów rocznie, które następują poprzez te zanieczyszczenia. To ponad 10 razy więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych – stwierdził prof. Michał Krzyżanowski.

Jakub Jędrak zapytany o to dlaczego aż 33 z 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce stwierdził, że „tutaj jest kilka przyczyn”. - W pierwszym rzędzie jest to kwestia ogrzewania naszych domów. Zdecydowana większość osób w dalszym ciągu używa do tego pieców węglowych. Tu chodzi właśnie o ucywilizowanie spalania węgla. Emisja z nowoczesnego kotła węglowego jest wielokrotnie niższa niż ze starego typu urządzenia. Po drugie, winna jest motoryzacja, czyli np. samochody z silnikami Diesla. Po trzecie zakłady przemysłowe – dodał Jędrak.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której zaproszeni goście odnieśli się też do samodzielnych sposobów na walkę ze smogiem.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Michał Krzyżanowski (King's College w Londynie), Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy) 
Data emisji:
04.01.2016
Godzina emisji: 17.44

koz

Polecane