Czy dzieci w Polsce będzie więcej?
Nasze państwo coraz hojniej wspiera rodziny z dziećmi. W tym roku w ramach polityki prorodzinnej wydamy z budżetu 51,5 miliarda złotych. To trzy razy więcej niż w 2012 roku.
W audycji dyskutowaliśmy o tym, czy obecna polityka prorodzinna przyniesie zamierzone efekty
Foto: Pixabay.com/sebagee
Wydatki wzrosły głównie za sprawą przyjętego "Programu 500+", na który w 2017 roku Polska wyda 23 miliardy. Kolejnych 9 miliardów trafi do obywateli w postaci zasiłków, a 7 miliardów w postaci ulg podatkowch. Czy te wysiłki zmienią naszą sytuację demograficzną?
- Efekt wzrostu liczby dzieci w Polsce na pewno będzie, ale pojawia się pytanie, co jest celem polityki, o której mówimy. Jeżeli poprawa standardu życia ubogich rodzin, to ta polityka będzie miała znaczący wpływ. Ale jeśli celem miałoby być zatrzymanie katastrofy demograficznej, to jest to polityka bardzo mało efektywna - uważa prof. Krzysztof Rybiński, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Kazachstanie.
- Choć wszyscy w Europie wydają na takie programy socjalne, to Europa umiera, dzieci się nie rodzą w wyniku tych programów. Ludzie powinni żyć za swoje pieniądze. Dlaczego dzisiejszy socjalizm spowodował, że nie ma dzieci? Kiedyś ludzie musieli mieć dzieci, by ktoś ich utrzymywał na starość - twierdzi europoseł Janusz Korwin-Mikke.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji, w której także inni specjaliści oraz słuchacze odpowiadają na pytanie, czy nasza polityka prorodzinna okaże się efektywna.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Krzysztof Rybiński (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Kazachstanie), Ewelina Pietrzak-Wojnicz (prawnik), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie "Damy radę"), Janusz Korwin-Mikke (eurodeputowany), Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Anna Pietruszka-Dróżdż (Fundacja MaMa)
Data emisji: 4.1.2016
Godzina emisji: 12.06
fbi/ei
Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: