Udało się!
2016-12-31, 11:12 | aktualizacja 2016-12-31, 11:12
Robert Konieczny- Michał Szlaga- Jaśmina Wójcik- Ulica Nory Ney - Gazeta Magnetofonowa - Kiermasz dla Aleppo- Winyle.
Kończymy 2016, rok osobliwy. Dla każdego będzie on inny w opowieściach, ale jedno jest pewne – zapamiętamy go! Jak? Chociażby idąc tropem tych, którym się udało zrealizować plany, spełnić marzenia, rozpocząć działania które zmieniają rzeczywistość w mniejszej lub większej skali.
Naszym gościem jest Jaśmina Wójcik, którą od lat podziwiamy za to, co czyni dla jednej ze stołecznych dzielnic - Ursusa. Kiedy dostała od nas nominację do tytułu Kulturysty Roku 2015 pisaliśmy tak :" za działania w przestrzeni byłych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego, współdziałanie z mieszkańcami, zapisywanie ich wspomnień, a także pokazywanie im sztuki i czynienie ich częścią sztuki; za stworzenie bogatej dokumentacji miejsca i oddanie jej publiczności dzięki nowoczesnej technologii - łatwej do ściągnięcia aplikacji; za - nie tylko artystyczną - miłość do ciągników i innych maszyn". To wszystko nadal jest aktualne, a na dodatek jest rzecz nowa - książka! "Ursus. Tutaj wszystko się zaczęło". Agnieszka Szydłowska rozmawia z Jaśminą o książce, a własny egzemplarz można dostać odwiedzając Urząd Dzielnicy Ursus!
Wędrujemy do Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie wraz z architektem Robertem Koniecznym, którego projekt uznano za najlepszy budynek świata! Centrum Dialogu zdobyło tytuł Budynku Roku 2016 na World Architecture Festival w Berlinie. Architektoniczny projekt Roberta Koniecznego z KWK Promes poświęcony jest współczesnej historii Pomorza Zachodniego, międzynarodowe jury konkursu (pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfielda) podkreśliło w ogłoszonym w Berlinie werdykcie, że "jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób.
W naszej opowieści pojawia się też fotograf Michał Szlaga, którego działania śledzimy od lat. Tym razem z radością opowiadamy o jego serii zdjęć, które trafiły do stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu!
I jeszcze opowieść, która zaczyna się od daty... 21 maja 1906. Wtedy to w Sielachowie, obok Białegostoku, urodziła się Zofia Neuman. 20 lat później Zofia - już jako Nora Ney - wystąpiła obok Zuli Pogorzelskiej w filmie "Gorączka złotego". Ten niemy film był satyrą na życie "finansjery". Niestety - jak wiele innych - nie zachował się do naszych czasów. Filmów z udziałem Nory Ney przybywało, jednak jej kariera (jak wiele innych) została brutalnie przerwana przez II wojnę światową. Z czasem mało kto pamiętał o gwieździe przedwojennego kina. Aż tu nagle - w roku setnych urodzin Nory Ney Dziew/Czyny doprowadziły do upamiętnienia aktorki ulicą w Białymstoku. Jak do tego doszło? Kto pomógł? O tym rozmawia Agnieszka Szydłowska z Karoliną Sitko. Dziew/Czyny można znaleźć w sieci.
Jan Niebudek rozmawia z Alicją Naumann i Mają Głowacką, które wraz z grupą znajomych zorganizowały przedświąteczny kiermasz na rzecz Aleppo. Udało się zebrać niemal 26 tysięcy złotych, a pieniądze przekazano już organizacji Białe Hełmy, która ratuje ludność cywilną w trakcie działań wojennych w Syrii.
Michał Margański sięga po winyle i "Gazetę Magnetofonową", tutaj też możemy śmiało krzyknąć - udało się!
Do usłyszenia!
Niech 2017 będzie po prostu LEPSZY!
Agnieszka Obszańska & Agnieszka Szydłowska
Michał Margański & Jan Niebudek