Czas płynie, jak rzeka. Czy zatem można z niego wyjść?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas płynie, jak rzeka. Czy zatem można z niego wyjść?
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/valentinsimon0

- Już święty Augustyn stwierdził, że jeśli nikt go o to nie pyta, to on wie, czym jest czas. Ale jeśli próbuje to komuś wytłumaczyć, to już nie wie. I taki problem mamy do dziś - przyznał w Trójce fizyk prof. Grzegorz Wrochna.

Posłuchaj

Tomasz Rożek i jego goście mówią o tajemnicy czasu (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Końcówka roku to idealny moment na rozważania o czasie. Dlatego właśnie temu tematowi poświęcił swoją audycję Tomasz Rożek. Jego rozmówcy rozważając cechy czasu zgodzili się m.in. co do tego, że - w pewnym sensie - przeszłość i przyszłość nie istnieją, a istnieje tylko teraźniejszość.

Dla psychologa natomiast teraźniejszość mierzona jest w zależności od obiektu zainteresowania. - Jeśli interesuje nas spostrzeganie bodźców zewnętrznych, to wiemy, że najmniejszą jednostką czasu, jaką nasz organizm potrafi zmierzyć, jest jedna dziesięciotysięczna sekundy. Można powiedzieć, że to najmniejsza jednostka teraźniejszości, jaką możemy wyodrębnić z rzeki czasu - mówił dr Tomasz Witkowski.

Skoro rzeka płynie podobnie jak czas, to czy możemy wyjść z czasu i stanąć obok niego? Jak mierzymy czas i jak można go spowolnić? Czy wreszcie z punktu widzenia fizyki możliwe są podróże w czasie? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której padły m.in. takie pytania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Grzegorz Wrochna (fizyk) i dr Tomasz Witkowski (psycholog i pisarz)
Data emisji: 27.11.2016
Godzina emisji: 21.10

ei

Polecane