DDA, czyli alkoholizm, który zatruwa życie dorosłych dzieci alkoholików

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
DDA, czyli alkoholizm, który zatruwa życie dorosłych dzieci alkoholików
DDA mają problem z tym, że ich rodzice byli nieobecni emocjonalnie w czasie wychowania. Zajmowali się piciem, a nie bliskimiFoto: Helga Weber via Foter.com / CC BY-ND

- Coraz częściej rozmawiam ze sobą, robię wiele rzeczy dla siebie i wiem, że na wiele spraw mam wpływ. Poczułam pewną sprawczość i to, że jest to moje życie, nawet jeśli popełniam jakieś błędy, to są one moje - opowiada Kasia, mająca syndrom DDA.

Posłuchaj

Jakie problemy mają Dorosłe Dzieci Alkoholików? (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

DDA to skrót od nazwy Dorosłe Dziecko Alkoholika, czyli oznacza osobę, która wychowywała się w rodzinie dysfunkcyjnej, w której jedno bądź oboje z rodziców mieli problemy z alkoholem. Dawniej DDA szukali pomocy dla swoich rodziców, dziś zaś proszą terapeutów, by pomogli im w pracy nad sobą. - Na pozór wszystko wygląda pięknie i cudownie, ale takie osoby nie radzą sobie emocjonalnie. Szukają pomocy, ale nie zawsze w miejscu, w którym mogliby ją uzyskać - wyjaśnia Cezary Biernacki, prezes i współtwórca Stowarzyszenia Od-Do.

Pani Małgorzata po raz pierwszy pomyślała o pomocy specjalistycznej, gdy zauważyła, że w jej relacjach nie wszystko układa się tak, jak mogłaby sobie tego życzyć. - Szukałam winy w sobie i myślałam, że coś jest nie tak w mojej głowie. Ostatnią rzeczą, jaka przyszłaby mi do głowy, byłaby myśl, że moi rodzice mają poważny problem alkoholowy i to się odbija na mnie - opowiada.

Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia Od-Do/ fot. archiwum Stowarzyszenia Od-Do Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia Od-Do/ fot. archiwum Stowarzyszenia Od-Do

Jakie deficyty emocjonalne mają osoby z DDA? W jaki sposób przebiega ich terapia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Materiał reporterski: Kuba Witkowski
Goście: Anna Seweryńska (psychoterapeutka, współzałożycielka Stowarzyszenia Od-Do, które pomaga DDA), Cezary Biernacki (prezes i współtwórca Stowarzyszenia Od-Do), Małgorzata (osoba mająca syndrom DDA)
Data emisji: 22.12.2016
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi

Polecane