Wieczór wigilijny w Trójce 2016

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wieczór wigilijny w Trójce 2016
zdj. ilustracyjne Foto: pixabay.com/WDnetStudio

Od połowy lat 90. ubiegłego wieku Barbara Marcinik ma przywilej i przyjemność być gospodynią Wieczoru Wigilii Bożego Narodzenia w Trójce.

Posłuchaj

Wigilia w Trójce 2016 (Audycja specjalna)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku powracamy do początku naszych spotkań, kiedy to oczekiwaliśmy wspólnie Świąt od 20.00. do północy. Jest więc okazja, by przypomnieć nasze "rytuały" powtarzane, modyfikowane przez ponad ćwierć wieku.

Zaczynaliśmy od Wigilii w świecie i w Programie Trzecim, czyli łączyliśmy się z artystami mieszkającymi za granicą od Tokio po Los Angeles. Dzisiaj przeważnie Święta spędzają oni w Polsce, ale, by przypomnieć tamte czasy, połączymy się z Paryżem, gdzie nadal mieszka kompozytor muzyki współczesnej Piotr Moss. Paryż, niegdyś symbol miasta wolności, stolica mody, centrum artystyczne, dziś naznaczone atakami terrorystycznymi. Jak świętuje?

Poszukiwaliśmy też na mapie miejsc nieoczywistych. W tym rok wybraliśmy mazurskie Pranie, gdzie w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przygotowuje się do Świąt poeta - Wojciech Kass. Paryż więc i… Pranie, dwa skrajnie różne miejsca na mapie, symbole tego globalne i tego, co lokalne, a także przywołujące motyw wędrówki. Święta Rodzina wszak wędrowała.

Od kilku lat mamy też szanse opuszczać nasze przytulne studio przy Myśliwieckiej i gościć w domu naszych przyjaciół, słuchających Trójki. To Iwona i Jaśko Pawłowscy.


Tym razem zagościliśmy w pięknym apartamencie nad samą plażą, który został wybudowany w miejscu ich dawnej restauracji. To tam spotkaliśmy się 17 grudnia, na tydzień przed pierwszą wigilijną gwiazdką. Typową sopocką werandę Jaśków zamieniliśmy na nie tak typowy pawilon z trasem z widokiem na morze. To tam spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Trójmiasta: Basią Sroką - historyczką sztuki, animatorką kultury z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz z Romkiem Wicza - Pokojskim - dyrektorem Teatru Miniatura w Gdańsku, z Wojtkiem Fułkiem - znawcą historii Sopotu, rodowitym Sopocianinem oraz z jego żoną - Gosią - nauczycielką historii, z Igorem Michalskim - aktorem, dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, Pawłem Huelle - pisarzem, naszym częstym gościem, który przybył do nas ze starej Oliwy, wreszcie z samym Jaśkiem Pawłowskim - pedagogiem z wykształcenia, który został restauratorem. Gdańsk stanowi symbol metropolii, do której po wojnie przyjeżdżali ludzie z różnych stron. Rodziny większości naszych gości nie pochodzą więc z Trójmiasta. Mieliśmy szanse rozmawiać o ich poplątanych korzeniach i tradycjach przywiezionych, głównie ze wschodu i z południa, stąd - tegoroczną - Wigilię nazwaliśmy "korzenną", co tego dnia ma też inne znaczenie.


I jest jeszcze jeden nasz "rytuał", czyli Wigilia w gronie ludzi Trójki. Od lat przysyłają nam prezenty: życzenia z piosenkami, które losuję pod choinką, co czyni nasze spotkanie nieprzewidywalnym w tym punkcie.

Nie ograniczamy się zarazem do tradycji wigilijnych stołów. Ukazała się właśnie książka księdza profesora Józefa Naumowicza, pt. "Narodziny Bożego Narodzenia". Czy zastanawialiśmy się, od kiedy obchodzone jest to Święto i, kiedy urodził się Chrystus? Ksiądz profesor zbadał temat i zaprosiliśmy go do studia, by odpowiedział na te pytania.

Jak każde święto, Boże Narodzenie - to powtarzalność, na którą nakładają się elementy zmienne, inne z roku na rok.

Jesteśmy tu i teraz, jednocześnie w czasie sakralnym.

Każdego roku w Wigilię słuchamy tradycyjnych kolęd, ale też i tych nowych piosenek i pieśni bożonarodzeniowych.

Zapraszamy na Wieczór Wigilii Bożego Narodzenia 2016 w Trójce.

Baszka Marcinik oraz Sylwia Héjj, wraz, z którą przygotowałam po raz pierwszy nasze spotkanie.

Audycja "Wieczór wigilijny w Trójce 2016" została wyemitowana w sobotę (24.12) w godzinach 20.00-23.59. Program prowadziła Barbara Marcinik.

Polecane