Arcymistrzowie. Kwiat międzywojennej inteligencji
2016-12-21, 20:12 | aktualizacja 2016-12-21, 20:12
- Ta publikacja przypomina nam, że nasi dziadkowie, często mający ułańską fantazję, byli jednocześnie znakomitymi matematykami, szachistami, strategami - mówi Mateusz Matyszkowicz o książce "Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów", którą napisał Stefan Gawlikowski.
Mało kto pamięta, że przedwojenna Polska była potęgą szachową. W 1930 roku nasza reprezentacja zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Hamburgu. "Bombenmannschaft" - tak określała polską drużynę niemiecka prasa. Ta książka maluje niesamowite losy mistrzów z Hamburga i ich krajowych konkurentów - każdy z nich był geniuszem o barwnej osobowości.
"Arcymistrzowie" opowiadają także o niezwykłej harmonii pomiędzy Polakami i polskimi Żydami w szachowym świecie II Rzeczpospolitej. Ale kres złotej ery był tragiczny - walec drugiej wojny światowej nie miał litości dla największych umysłów tamtych czasów…
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Mateusz Matyszkowicz przekonuje, że to "opowieść o zaginionej polskiej inteligencji, która potrafiła sięgnąć po to, co supernowoczesne i jednocześnie klasyczne".
***
Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 21.12.2016
Godzina emisji: 10.18
mat. promocyjne/mk