Na czym polega fenomen Josepha Conrada?
2016-12-22, 12:12 | aktualizacja 2017-07-06, 10:07
- Joseph Conrad jest po prostu żelazną postacią literatury angielskiej. Wraca się do niej tak samo jak się wraca do Szekspira czy Cervantesa - uważa Mateusz Werner, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Sejm Polski ogłosił Rok 2017 Rokiem Josepha Conrada.
Dlaczego Conrad jest nadal aktualny, wciąż czytany i ekranizowany? BBC w rankingu 100 najważniejszych książek świata umieściło "Jądro ciemności". W podobnym plebiscycie amerykańskiego "Newsweeka" znalazły się "Jądro ciemności" i "Lord Jim". Ta ostatnia książka figuruje również na liście 100 najważniejszych książek książek XX wieku według "Le Monde".
Pierwsza ekranizacja "Lorda Jima" miała miejsce już w 1925 roku, a więc rok po śmierci Conrada, jeszcze w epoce kina niemego. Ridley Scott swój debiutancki film "Pojedynek" nakręcił na motywach prozy Conrada. Do dziś jednym z najważniejszych dzieł światowej kinematografii pozostaje "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli zrealizowany na podstawie "Jądra ciemności".
Co takiego jest w Conradzie, że nie przestaje fascynować ludzi na całym świecie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Dariusz Jaworski (dyrektore Instytutu Książki), Mateusz Werner (wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 22.12.2016
Godzina emisji: 21.10
fbi