Burmistrz Lampedusy: trzeba całkowicie zmienić podejście do kwestii imigracji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Burmistrz Lampedusy: trzeba całkowicie zmienić podejście do kwestii imigracji
Łodzie z uchodźcami cały czas przypływają do brzegów Europy, często potrzebna jest pomoc ratowników Foto: PAP/EPA/DANIEL PEREZ

- Jesteśmy osamotnieni, ale nigdy nie zrezygnowaliśmy z konieczności ratowania ludzi na morzu, z konieczności udzielania pierwszej pomocy - mówi Giusi Nicolini, burmistrz włoskiej gminy Lampedusa, laureatka Medalu św. Jerzego.

Posłuchaj

Burmistrz Lampedusy: trzeba całkowicie zmienić podejście do kwestii imigracji (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nagroda "Tygodnika Powszechnego" została jej przyznana "za walkę ze smokiem obojętności i uprzedzeń; za głos w obronie europejskiej solidarności; za konsekwentnie dawane przez nią świadectwo, że z wyzwaniami przyszłości należy mierzyć się już teraz".

Stanowisko objęła w 2012 roku, kiedy na wyspę zaczęli masowo docierać uchodźcy z północy Afryki. Giusi Nicolini, jak pisze krakowski tygodnik, "wobec braku zaangażowania władz centralnych zorganizowała na wyspie ośrodek recepcyjny i długo pracowała nad zmianą nastawienia mieszkańców do uchodźców".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy również następujące tematy:

  • W katedrze św. Marka w Kairze krwawy zamach na Koptów. Kim są egipscy chrześcijanie i dlaczego liczą na ochronę dyktatora, generała as Sisiego?
  • Siedemnastu dotychczas nominowanych ministrów amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa ma więcej pieniędzy niż 1/3 amerykańskich gospodarstw domowych. Jak będą rządzić w imieniu zwykłych ludzi?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Giusi Nicolini (burmistrz Lampedusy), Łukasz Fyderek i Tomasz Pugacewicz (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 17.12.2016
Godzina emisji: 14.08

mk

Polecane