Teraźniejszość i przyszłość bliskowschodnich chrześcijan

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teraźniejszość i przyszłość bliskowschodnich chrześcijan
Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie oddają hołd ofiarom zamachu w Kairze. Filia tzw. Państwa Islamskiego przyznała się do niedzielnego zamachu na chrześcijan w Kairze. W wybuchu w koptyjskiej świątyni w centrum miasta zginęły 24 osoby.Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

"Europejski Klub Trójki" poświęciliśmy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jak zachowują się w tej sprawie Unia Europejska i Parlament Europejski? Jakie działania można podjąć?

Posłuchaj

Teraźniejszość i przyszłość bliskowschodnich chrześcijan (Europejski Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Wiele było zarzutów pod adresem UE, że nie robi wystarczająco dużo w sprawie prześladowania chrześcijan, że zajmuje się wieloma nieistotnymi sprawami, kiedy na Wschodzie chrześcijanie potrzebują pomocy humanitarnej, prawnej i działań politycznych - przypomina Beata Płomecka.

Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, z powodu rosnącego w siłę fundamentalizmu islamskiego coraz gorzej jest w miejscach uważanych do tej pory za bezpieczne dla mniejszości religijnych. Ze wszystkich unijnych instytucji najbardziej sprawą chrześcijan interesował się Parlament Europejski, głównie pod wpływem presji konserwatystów i chadeków. Ale Parlament może jedynie wywierać presję polityczną, przyjmować rezolucje i apelować do krajów członkowskich o zdecydowaną reakcję. I rzeczywiście to robi. Co więcej, w czasie gdy na Bliskim Wschodzie trwa ludobójstwo chrześcijan, uznał je tylko Parlament Europejski.

- Przede wszystkim polscy posłowie w PE zwracali wiele razy uwagę, że należy zmienić język opisujący to, co dzieje się z chrześcijanami. To nie jest nietolerancja religijna - to prześladowanie, to ludobójstwo. Są głosy, ze należy pomagać tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, znajdują schronienie w Europie, ale też należy robić wszystko, by pomóc tym, którzy są na Bliskim Wschodzie, by nie doprowadzić do całkowitego exodusu chrześcijan - mówi Beata Płomecka.

Co konkretnie mogłaby zrobić Unia Europejska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, zarejestrowanej w siedzibie PE w Strasburgu, w której na ten temat wypowiedzieli się europosłowie.

***

Tytuł audycjiEuropejski Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście:
Marek Jurek, Ryszard Legutko, Jan Olbrycht, Miroslav Mikolasik (europosłowie)
Data emisji: 16.12.2016
Godzina emisji: 21.09

mk/ei

Polecane