Jak sprawić, żeby starość była aktywna i radosna? Pomagać, ale nie stosować kalki
2016-12-13, 14:12 | aktualizacja 2016-12-13, 14:12
Żyjemy coraz dłużej, ale coraz trudniej - w późnym wieku - jest nam żyć dobrze. Dlatego w "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o sytuacji seniorów, ale też ich opiekunów.
Posłuchaj
- Sytuacja w Polsce wygląda tak, że życie bardzo koncentruje się u nas na rodzinie. Blisko 90 proc. osób starszych zamyka się w kręgu rodzinnym i w niewielkim stopniu uczestniczy w działaniu lokalnych organizacji czy klubów zainteresowań. Tymczasem coraz więcej osób młodych wyjeżdża i ci starsi zostają sami - mówiła Beata Tokarz-Kamińska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę").
Jak problem wygląda w innych krajach? - Północna i zachodnia Europa myślą już o starości w sposób instytucjonalny. A południowa i wschodnia Europa dopiero emancypuje myślenie o starości - przyznała socjolog dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak.
Goście Trójki zgodnie podkreślali, że w sferze opieki nad seniorami dużo jeszcze mamy do zrobienia. - Nie bójmy się pomagać seniorom, ale też postarajmy się chociaż trochę czasu poświęcić na zrozumienie tego, jak oni żyją. Żeby nie robić kalki ze swojego życia - dodał działacz społeczny Andrzej Łokaj. Więcej na ten temat w nagraniu audycji, w której brali też udział słuchacze dzwoniący podczas emisji.
***
Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Beata Tokarz-Kamińska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"), Magdalena Rosochacka-Gmitrza (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Andrzej Łokaj (twórca projektu Międzypokoleniowy obiad z seniorem)
Data emisji: 12.12.2016
Godzina emisji: 21.08
ei/mp