Jaka jest kondycja polskiej lewicy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka jest kondycja polskiej lewicy?
Wóz agitacyjny PPS podczas wyborów do Rady Miejskiej Warszawy w okresie międzywojennymFoto: wikipedia/domena publiczna

Czy ruchy lewicowe mają w Polsce szansę bytu, skoro nie mają swojej reprezentacji w Sejmie? O tym dyskutowaliśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj

Czy ruchy lewicowe w Polsce mają przyszłość? (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Górny na początku audycji przypomniał, że "PRL miał być ustrojem sprawiedliwości społecznej. Okazał się jednak ustrojem niesprawiedliwości". Czy zatem to okres PRL winien jest temu, że w Polsce nie narodziła się lewica postsolidarnościowa? I skąd na polskiej scenie politycznej tak duża rola lewicy postkomunistycznej?

- Jeśli w Polsce miała powstać jakaś lewica, to bardzo trudno było ją oprzeć na tradycyjnych wzorcach socjaldemokratycznych, bo klasy robotniczej było mało i padła ona ofiarą transformacji ustrojowej - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Dziennikarz i publicysta Krzysztof Wołodźko przyznał natomiast, że osobiście odwołuje się do tradycji Polskiej Partii Socjalistycznej. - Tradycję PPS próbowano reaktywować. Ale problem polega na tym, że dużej części lewicy już w czasie transformacji nie udało się nawiązać kontaktu z polskim społeczeństwem - powiedział. Przyznał jednak przy tym, że jest optymistą, jeśli chodzi o rozwój ruchu lewicowego w Polsce. Czy ta nadzieja jest zasadna? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: politolog prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Wołodźko (dziennikarz i publicysta "Nowego Obywatela")
Data emisji: 7.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Polecane