Na czym polega fenomen George’a Lucasa?
- George Lucas zrobił coś, na co człowiek nie powinien się porywać. Stworzył coś z niczego. Wykreował świat z własną metafizyką, estetyką i niepowtarzalnymi bohaterami - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
Fragment okładki płyty "George Lucas. 'Gwiezdne wojny' i reszta życia"
Foto: mat. prom. Wielka Litera
25 maja 1977 roku do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin został wprowadzony niskobudżetowy niezależny film science-fiction. Wymyślone, napisane i wyreżyserowane przez mało znanego twórcę George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" niespodziewanie pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Zmieniły też kinematografię, zapoczątkowując nowy sposób produkcji i promocji filmów, a przede wszystkim zrewolucjonizowały świat efektów specjalnych. Lucas, inspirowany przez innowatorów takich jak Francis Ford Coppola czy Steven Spielberg, korzystał z najnowszych osiągnięć techniki i ciągle ulepszał swoje dzieła. Tak jak jego filmy i bohaterowie weszli do kanonu kinematografii, tak on sam stał się uwielbianą przez miliony ikoną kina.
"George Lucas. 'Gwiezdne wojny' i reszta życia" to książka, której autor Brian Jay Jones próbuje opowiedzieć o tym nieprzeciętnym reżyserze. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 7.12.2016
Godzina emisji: 10.15
ei/fbi