Trójka wraca do korzeni w... Lesznie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka wraca do korzeni w... Lesznie
Leszno leży w woj. wielkopolskim, zamieszkuje je około 64 tys. osób (na zdjęciu deptak na ulicy Słowiańskiej w stronę leszczyńskiego rynku) Foto: Mieczysaw - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21624313

Ośla ławka, szkoły koedukacyjne, ale też hipnoza i seksuologia mają bardzo ważny związek z Lesznem. O ciekawostkach z historii i współczesności tego miasta przez cały dzień opowiadali dziennikarze Trójki Iza Woźniak i Kuba Witkowski oraz ich goście.

Posłuchaj

Izabela Woźniak i Kuba Witkowski witają się z Leszna (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W XVI i XVII wieku Leszno było ważnym ośrodkiem reformacji i miejscem działalności Jana Amosa Komeńskiego - twórcy jednolitego systemu powszechnego nauczania. Później miasto zostało naznaczone walkami podczas Powstania Wielkopolskiego, a wreszcie stało się mocnym ośrodkiem sportu żużlowego. Jak żyje się dziś w mieście o tak bogatej historii, a zarazem ogromnym potencjale gospodarczym i kulturalnym?

Sprawdzali to reporterzy Programu 3, którzy odwiedzili Leszno w ramach ósmego już przystanku na trasie radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".

Program 3 kontynuuje swoją radiową podróż po Polsce. Do tej pory dziennikarze Trójki odwiedzili: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, ToruńCieszyn i Płock. A w każdym miejscu, do którego zaglądają z reporterskim mikrofonem, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają jego specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było i dziś. Nie brakowało ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach tego miasta w Wielkopolsce. Słyszeliśmy ponadto mało znane ciekawostki z jego historii i teraźniejszości. Reporterzy Programu 3 - Izabela WoźniakJakub Witkowski - zaprosili do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników, animatorów kultury, przedsiębiorców - jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Leszna.

- Rozmawiamy też o lokalnej żyłce do interesów, gwarze wielkopolskiej oraz o teatrze publicznym, który jest ewenementem, bo miasto liczy nieco ponad 60 tys. mieszkańców, a ma żywą i ambitną scenę teatralną. Będzie też o początkach kina, które tu się poniekąd rodziło - i to jeszcze przed braćmi Lumière - przyznali dziennikarze.

Relacje z Leszna emitowaliśmy w porannympopołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki": o godz. 6.40, 7.40, 16.10, 16.50 i 18.35. Lokalne media Program 3 prezentowaliśmy w specjalnym przeglądzie prasy o godz. 6.50.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" planowana jest na również na następny rok. W nadchodzących miesiącach PR3 odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane