Wrocław za kilka dni stanie się filmową stolicą świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrocław za kilka dni stanie się filmową stolicą świata
Polski reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski został nominowany za "Zjednoczone stany miłości"Foto: Paul Katzenberger - Praca własna/lic. CC BY-SA 4.0

Na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych do Wrocławia zawitają m.in. Ken Loach, Wim Wenders, Pierce Brosnan, Jean-Claude Carrière, Pedro Almodovar. Wśród nominowanych do wyróżnienia jest też Tomasz Wasilewski. - Jestem w gronie osób, które cenię, kocham ich kino i mam nadzieję, że będziemy wszyscy świętować - mówił w Trójce reżyser.

Posłuchaj

Wrocław przygotowuje się na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Po 10 latach Europejskie Nagrody Filmowe wróciły do Polski i zostaną przyznane w najbliższą sobotę we Wrocławiu. Pierwszym zwycięzcą w kategorii Najlepszy Film Fabularny był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". - Ostatnim razem widziałem ten film, gdy pisałem do niego muzykę w latach 80. XX wieku. Pamiętam to uczucie, atmosferę, jaka panowała, gdyśmy ten film robili, Krzysia Globisza jako adwokata i Mirosława Bakę, który grał mordercę. Po projekcji w Cannes, gdy ludzie widzieli Bakę, uciekali i mówili, że to morderca - opowiadał Zbigniew Preisner, który napisał muzykę do dzieła Kieślowskiego.

Zdaniem kompozytora to wspaniale, że uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we Wrocławiu, bo o mieście będzie głośno i do stolicy Dolnego Śląska zawita cały świat filmowy. Ten aspekt promocji miasta podkreślała też Ewa Gołąb-Nowakowska z Biura Współpracy z Zagranicą. - Odwiedzą nas wybitni twórcy. Między innymi Wim Wenders przyjedzie wcześniej i będzie oglądał Wrocław - przyznała.

Do tak wyjątkowego wydarzenia Wrocław także przygotowuje się wyjątkowo. Jednym ze sposobów na zbudowanie w mieście odpowiedniej atmosfery jest trwający od września przegląd filmów uhonorowanych nagrodą, o czym opowiadał Roman Gutek.

W programie mówiliśmy o tym, jak Europejskie Nagrody Filmowe trafiły do Polski i jakie są prognozy dla tegorocznych kandydatów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: 
Zbigniew Preisner (kompozytor, producent muzyczny), Tomasz Wasilewski (reżyser, scenarzysta), Ewa Gołąb-Nowakowska (dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Miasta Wrocławia), Roman Gutek (kurator ds. filmu Europejskiej Stolicy Kultury, animator, współzałożyciel filmy Gutek Film)
Data emisji: 6.12.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Polecane