Na czym polega tzw. dyplomacja dronów?

Drony coraz częściej wykorzystywane są przez armie różnych krajów. A co mówi o dronach - szczególnie tych uzbrojonych - prawo międzynarodowe?

Na czym polega tzw. dyplomacja dronów?

Czy maszyny bezzałogowe są przyszłością współczesnych armii? (na zdjęciu bezzałogowy Bojowy Aparat Latający MQ-1 Predator)

Foto: By U.S. Air Force photo/Lt Col Leslie Pratt - http://www.af.mil/shared/media/photodb/photos/081131-F-7734Q-001.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5518219

Na czym polega tzw. dyplomacja dronów? (Trzecie oblicze dyplomacji/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Cyberterroryści nauczyli się już porywać te maszyny bezzałogowe. Same urządzenia łatwo jest też kupić, okazuje się, że korzystają z nich m.in. bojownicy z tzw. państwa ISIS.

Pojawienie się dronów generuje pewne problemy, których nie regulowało dotąd prawo. Bo czy np. dotykając drążka sterowniczego żołnierz, którzy siedzi w klimatyzowanym pomieszczeniu w swojej jednostce, jest na wojnie czy nie? O tych i innych wątpliwościach mówił w Trójce dr Marek Wasiński.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 5.12.2016
Godzina emisji: 7.44

ei/fbi

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.