Jakie jest tło konfliktów polsko-czeskich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie jest tło konfliktów polsko-czeskich?
Fragment okładki książki "Nieznośny ciężar braterstwa" Foto: mat. prom. Wydawnictwo Literackie

- Możemy mówić, że łączy nas idea słowiańska przez Lecha, Czecha i Rusa. Tylko właśnie Rus jest w tym całym trójkącie największym problemem - mówił w Trójce historyk Michał Przeperski.

Posłuchaj

Michał Przeperski opowiada o konfliktach polsko-czeskich (Historie jak z książki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Polityka Polski i Czech w dwudziestoleciu, nieudane próby zbliżenia, uwikłania w sojusze, różny stosunek do ZSRR oraz wiara jednych i drugich w to, że Niemcy najpierw uderzą na sąsiada i nasycą się tą zdobyczą. Książka Michała Przeperskiego "Nieznośny ciężar braterstwa" to opracowanie fascynującego tematu, jakim jest dwudziestowieczny konflikt polsko-czeski. Opowieść pokazuje, że przyjazne stosunki z sąsiadami da się zbudować i utrzymać mimo bolesnych epizodów w historii.

Przeprzerski_Nieznosny ciezar braterstwa_m.jpg

Autor książki tłumaczył w Trójce m.in., że Czechów i Polaków bardzo różnił stosunek wobec państwa carskiego w XIX wieku. - Czesi widzieli w carze obrońcę i protektora przed zagładą ze strony Niemców. Natomiast Polacy zbyt dobrze wiedzieli, jak smakuje to braterstwo - przyznał gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz rozmowy z Michałem Przeperskim usłyszeć można także m.in. felieton historyczny prof. Michała Kopczyńskiego i rekomendację książkową historyka Wojciecha Stanisławskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Michał Przeperski (historyk), Wojciech Stanisławski (historyk)
Data emisji: 4.12.2016
Godzina emisji:
12.08

ei/mz

Polecane