Emeryt bez prawa do pracy? "To skok na kasę i skandal"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Emeryt bez prawa do pracy? "To skok na kasę i skandal"
Foto: kliemphoto/lic. CC0/ pixabay

Skok na kasę, skandal, a może konieczne poświęcenie i należny odpoczynek? Różnie oceniamy pomysł prawa do pracy dla emerytów bez utraty emerytury.

Posłuchaj

Dyskusja na temat tego, czy emeryt ma prawo pracować bez utraty emerytury (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

ZUS domaga się ograniczeń w zarobkowaniu dla wszystkich przyszłych emerytów, by zniechęcać Polaków do przechodzenia na emerytury w wieku 60 czy 65 lat. Były członek Rady Polityki Pieniężnej przyznaje, że w obecnej sytuacji na wysokość emerytur nie mają wpływu sytuacja budżetowa, ani wartości zgromadzonych środków.

Obniżenie wieku emerytalnego sprawia, że składek będziemy mieli mniej, ale będziemy z nich dłużej korzystali, więc wpłynie to na znaczące obniżenie wypłacanych kwot. Najbardziej dotknie to kobiet, mających wcześniejszy wiek emerytalny, a jak wiadomo, dłużej żyją - wyjaśnia Bogusław Grabowski.

Według niezależnego eksperta, takie rozwiązanie doprowadzi do wzrostu szarej strefy. - Jest to pomysł mało racjonalny, szczególnie gdy zachęca się do pracy, mówiąc że w ten sposób ludzie będą mieli wyższe świadczenia - komentuje Andrzej Strębski.

W programie mówimy o tym, dlaczego dotychczas nie przemodelowano systemu opieki społecznej, wyjaśniamy z jakich powodów kanadyjski system emerytalny nie jest dla Polski miarodajnym przykładem i czy ograniczanie prawa do pracy jest dobre.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusław Grabowski (były członek Rady Polityki Pieniężnej Rady Gospodarczej), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), Andrzej Strębski (niezależny ekspert, zajmujący się systemami emerytalnymi), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Ryszard Jabłoński (prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Potrzeba")
Data emisji:
30.11.2016
Godzina emisji:
12.07

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:

Polecane