"Najważniejszym naszym postulatem nie jest wcale likwidacja gimnazjów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Najważniejszym naszym postulatem nie jest wcale likwidacja gimnazjów"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Alexas_Fotos

- Uważamy, że gimnazja nie spełniły swojej podstawowej roli, czyli wyrównywania szans, wręcz odwrotnie, zaczęły dzielić dzieci na lepsze i gorsze - mówiła na antenie radiowej Jedynki Marzena Machałek (PiS). - Nie trzeba robić 4-letnich liceów. Wystarczy gimnazja ukierunkować na licea, tak aby z nimi współpracowały - stwierdziła Urszula Augustyn (PiS).

Posłuchaj

Reforma edukacji umocni polską szkołę? (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W Sejmie rozpoczęła się debata nad reformą edukacji. Od przyszłego roku szkolnego wygaszone mają być gimnazja przy jednoczesnym powrocie do 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w Sejmie, że na reformę zostanie przeznaczone 900 milionów złotych. 

- Edukacja ma zawsze swoje koszty. Lepsza edukacja - jeszcze większe. Najważniejszym naszym postulatem nie jest wcale likwidacja gimnazjów, ale po prostu lepsza edukacja. Głównym założeniem było odbudowanie liceum ogólnokształcącego oraz porządnych szkół zawodowych, które rzeczywiście będą przygotowywać do zawodu - mówiła posłanka PiS. - Większość gimnazjów i tak jest połączone z podstawówkami, ponad 4 tysiące, ok. 60 proc. wszystkich, zatem połączenie w jedną 8-letnią podstawówkę będzie prostsze - dodała. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Nie można być głuchym na to, że polskie nastolatki mają osiągnięcia, te osiągnięcia zdobyły w gimnazjach. Mamy różne badania na ten temat - polska edukacja nie jest w złej formie. Wszyscy się pytają czemu polskiej edukacji poszło tak dobrze - m.in. dlatego, że powstał podział na gimnazja - stwierdziła Augustyn.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Marzena Machałek (wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, PiS), Urszula Augustyn  (była wiceminister edukacji, PO)
Data emisji: 29.11.2016
Godzina emisji: 17.44

dcz/mp

Polecane