Sprawiedliwość czy zemsta? Niższe emerytury dla pracowników SB pod lupą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sprawiedliwość czy zemsta? Niższe emerytury dla pracowników SB pod lupą
Rząd przyjął projekt obniżenia emerytur funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy pracowali w SBFoto: Erdenebayar/pixabay/CC0

Czy obniżenie emerytur dla byłych pracowników SB to spóźniona zemsta czy sprawiedliwość dziejowa? Zdania w tej dyskusji są bardzo podzielone.

Posłuchaj

Czy dawni pracowni SB powinni mieć obniżone emerytury? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rząd chce obniżyć emerytury byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa PRL. Zwolennikom tej zmiany zależy na "przywróceniu elementarnej sprawiedliwości społecznej. Bo osoby, które służyły zbrodniczemu systemowi, dostają nadal sowite emerytury, a ci, którzy byli ofiarami, maja 882 złote brutto". Jak wyjaśnia poseł PiS intencją tej ustawy jest niewyróżnianie w sposób nad wyraz szczególny, np. emeryturami powyżej 9 tys. zł, osób, które pracowały na rzecz państwa totalitarnego. - Uważamy, że ci ludzie nie zasługują na takie przywileje - podkreśla Arkadiusz Czartoryski.

Z takim zdaniem nie zgadza się prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, według którego wrzucanie do jednego worka wszystkich pracowników Służb Bezpieczeństwa nie jest dobrym pomysłem. - W ramach szeroko rozumianej SB był polski wywiad i kontrwywiad, czyli służby, które każde państwo posiada i ci sami ludzie odbudowywali tę służbę w okresie III Rzeczpospolitej - argumentuje Zdzisław Czarnecki.

Zdaniem niektórych rozmówców Kuby Strzyczkowskiego PiS niepotrzebnie "wsadza kij w gniazdo os", co może skończyć się kąsaniem, mszczeniem i wyciąganiem różnych niewygodnych faktów z archiwów. W audycji padają również głosy specjalistów, którzy nie popierają zasady odpowiedzialności zbiorowej oraz słuchaczy, którzy wyjaśniają, dlaczego popierają tę ustawę.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Arkadiusz Czartoryski (poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych), dr Kazimierz Kik (politolog), prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Zdzisław Czarnecki (prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych), dr Maciej Mrozowski (medioznawca, Uniwersytet SWPS), Marcin Bogucki (socjolog)
Data emisji:
28.11.2016
Godzina emisji:
12.08

sm/fbi

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Polecane