TOMMY EMMANUEL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TOMMY EMMANUEL

Tommy Emmanuel pochodzi z Australii, gdzie zarówno jako człowiek, jak i jako muzyk stał się już żyjącą legendą.

„Jeden z największych muzyków na Ziemi”
– Chet Atkins
 „Koncertowałem z Tommym, jest szalony”
 – Martin Taylor

Katowice, 22 maja

godzina 21, Grónośląskie Centrum Kultury
  
Wrocław, 23 maja
godzina 20, Teatr Polski
  
Warszawa, 24 maja
godzina 20, Sala Kongresowa

Więcej informacji o trasie koncertowej można znaleźć na stronie http://www.2b3.com.pl/

Tommy Emmanuel pochodzi z Australii, gdzie zarówno jako człowiek, jak i jako muzyk stał się już żyjącą legendą. Jego twórczość jest przesiąknięta atmosferą tego kontynentu.
Na gitarze zaczął grać w wieku 4 lat, grając „ze słuchu”, bez pomocy żadnego nauczyciela.      I już wtedy rozpoczął swoją „profesjonalną” karierę występując razem z o 3 lata starszym bratem – Philem w zespołach: The Emmanuel Quartet, The Midget Safaries oraz The Trailblazers (razem z dwójką rodzeństwa – Chrisem na perkusji i Virginią na gitarze), które to przeszły do historii australijskiej muzyki. Koncertowali przez kilka lat na całym kontynencie, zarabiając w ten sposób na utrzymanie rodziny. Pierwszym dużym sukcesem było wygranie telewizyjnego konkursu talentów i nagranie w nagrodę profesjonalnego mini-albumu.
Zachęcony tym sukcesem Emmanuel, jako młody nastolatek, opuścił rodzinny dom i wyjechał w poszukiwaniu kariery do Sydney. Tam, grając początkowo w klubach, został szybko zauważony i doceniony i stał się rozchwytywanym muzykiem sesyjnym. W latach 70. i wczesnych 80. był członkiem bardzo znanego wówczas w Australii zespołu Dragon oraz współpracował z dziesiątkami popularnych artystów, a wśród nich z Tiny Tim oraz Stevie Wonderem.

Karierę solową rozpoczął w 1970 roku, nagrywając i prezentując szerszej publiczności swoje utwory, z których kilka: LOST IN LOVE, ALL OUT OF LOVE, EVERY WOMAN IN THE WORLD, natychniast stało się hitami.
W USA dostrzeżono go, kiedy album MIDNIGHT DRIVE pozostawał na liście 5 największych przebojów przez 16 tygodni, co dało mu miano najwyżej debiutującego artysty. Był rok 1997.  W rok później Tommy otrzymał nominację do nagrody GRAMMY za płytę  nagraną w duecie z Chet Atkins’em - THE DAY FINGERPICKERS TOOK OVER THE WORLD.

Unikalny styl gry Emmanuela – nazywany „finger style” – przypomina technicznie sposób grania na pianinie. Obecnie Tommy posiada wielu naśladowców, jednak trudno im zbliżyć się do maestrii jego gry.

Ukoronowaniem pracy i wytrwałości połączonej z rzadko spotykaną pasją było przyznanie w 1999 roku, największego wyróżnienia w świecie gitary –  tytułu cgp (Certified Guitar Player) za wkład w twórczość finger style.

W roku 2000 Tommy wystąpił na uroczystości Otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney oraz zadebiutował na Walnut Valley Festival in Winfield (Kansas, USA). Te spektakularne wydarzenia przyniosły niespodziewany wzrost popularności. Wszyscy chcieli poznać tego genialnego artystę. Nastąpiła kolejna seria koncertów, wystąpień, wywiadów, podróży przez całą Europę, Azję i Amerykę.

Jego kariera trwa już niemal 40 lat. Nazywany jest „muzykiem muzyków”. Przez największe autorytety w branży uznawany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących gitarzystów.
Występował i pracował z takimi wybitnymi artystami jak: Sir George Martin, Stevie Wonder, Eric Clapton, Michael Bolton, Chet Atkins, Jerry Reed, James Burton, John Denver, Albert Lee, Robben Ford, Larry Carlton, Dave Koz, Martin Taylor, L Joe Walsh, Warren Hill, James Morrison, John Farnham, Roberta Flack, Randy Goodrum, David Hirshfelder, The Chieftains i inni.

Tak mówił o nim Chet Atkins, jego wielki promotor i muzyczny partner:
„Tommy jest wielki. Ameryka usłyszała o nim, kiedy kilka lat temu pojawił się                 na Kongresie Stowarzyszenia Cheta Atkins’a i natychmiast „wywrócił rytm spotkania do góry nogami”. Ludzie rozmawiali o nim przez cały czas, a jego sława się rozprzestrzeniała.          Ma swój własny styl. Prawdopodobnie jest najlepszym gitarzystą fingerstyle na świecie.       Jest pomysłowy, odważny i ma doskonałe wyczucie rytmu.
Nie można nie poczuć się szczęśliwym uczestnicząc w jego koncertach. Po prostu go uwielbiam. W 1996 roku nagraliśmy album THE DAY FINGERPICKERS TOOK OVER THE WORLD, z którego jestem bardzo dumny. Piękna muzyka i dźwięki, które wzajemnie się harmonizują i dopełniają. Tommy da światu jeszcze wiele muzycznych radości”

Szczegółowe informacje o artyście znajdują się na stronie:
www.tommyemmanuel.com

  


 

Polecane