Paradoks Cyfrowych Czasów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paradoks Cyfrowych Czasów

W Radiowym Domu Kultury to co dawne ramię w ramię z tym co teraźniejsze - wspominamy i podpowiadamy kulturalnie - do 15.00

45 urodziny Trójki obchodzimy w towarzystwie gości - także  tych przywołanych dzięki magii radia. My - Instruktorzy RDK-u śpiewamy gromkie 100 lat - Agnieszki Obszańska i Szydłowska oraz Michał Nogaś.

Przypomnimy audycję Jerzego Pytlakowskiego zatytułowaną "Licytacja piękności" , w  której słuchacze Trójki mogli słuchać takich znakomitości  jak Zygmunt Kałużyński, Stefan Treugutt czy Szymon Kobyliński, którego usłyszymy  we fragmencie programu pochodzącym z maja 1974 roku / instruktorów RDK nie było wtedy na świecie!/

Pojawi się rozmowa z Janem Tadeuszem Stanisławskim z cyklu Anny Semkowicz - Wszyscy Ludzie Trójki , która  miała swoją premierę na antenie naszego programu - 19 czerwca 1997 / wszyscy instruktorzy RDK byli wtedy na świecie/

Gościem specjalnym RDK-u będzie Baszka Marcinik, która przyniesie ze sobą wiele niespodzianek!

 

Nie zapominamy oczywiście o tu i teraz :

''

1. Czas Czerwonych Gór - to wydana własnie u nas powieść Petry Hulovej- jeden z najgłośniejszych debiutów literackich ostatnich lat w literaturze czeskiej. Akcja książki rozgrywa się w stepach Mongolii – świętej ziemi nomadów – oraz w stolicy tego kraju, zwanej po prostu Miastem. Jest to historia jednej rodziny, widziana oczyma pięciu kobiet należących do jej trzech kolejnych pokoleń. Śledząc ich losy, czytelnik zyskuje obraz współczesnego mongolskiego społeczeństwa, którego podstawową zasadą organizacyjną pozostaje ponadczasowa walka dobra ze złem. Tradycyjna mongolska wieś, zacofana i prymitywna, lecz przesycona pamięcią o dawnych czasach, przeciwstawiona jest ogromnemu, nęcącemu wspaniałościami, ale i destrukcyjnemu Miastu.

Jak zawsze - mamy prezenty...O książce dla RDK-u opowiada Adam Gawęda.

 

2. wystawa w warszawskiej Fabryce Trzciny - www.visavis.pl

o wystawie jej kuratorka - Agnieszka Gniotek

„Polska fotografia dokumentalna była i jest wysoce ceniona. Zwłaszcza dorobek fotografów tworzących w latach 70. uznawany jest za wybitny. Obecnie młodsze pokolenie fotografów idzie w ślady swoich nauczycieli, używając jednak zupełnie innych środków formalnych. Weszli już ze swoimi pracami w obieg galeryjny i pokazują swoje zdjęcia w tak prestiżowych instytucjach wystawienniczych jak warszawskie CSW. Wygrywają liczne konkursy fotografii dokumentalnej i publikują zdjęcia w zagranicznych mediach, w których jest miejsce nie tylko na łatwo przyswajalny reportaż, ale także na pogłębiony dokument. Preferowana przez nich tematyka jest często odmienna od tej, jaką lansuje World Press Foto. Nie gonią za tanią sensacja, nie pokazują klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych, nie polują na gorące newsy i sensacyjne kadry. Swoimi zdjęciami diagnozują głębsze problemy, często społecznie. Pokazują, pomagają zrozumieć, ocalić od zapomnienia, zachwycić się pięknem, pochylić głowę z szacunkiem. Ich zdjęcia mają staranne zakomponowane kadry i wysmakowaną kolorystykę. Nie ma w nich elementów zbędnych. Są jak trafna puenta"

 

3. Anna Płotnicka - kuratorka - o wystawie "Zamieszkanie"  we wrocławskiej galerii BWA

Zamieszkanie jest kolejnym już projektem kuratorskim wrocławskiej artystki Anny Płotnickiej. W poprzednich, głośnych wystawach z cyklu „Krzątanina” Płotnicka zajmowała się problematyką związków codzienności i sztuki. Docenione jako przełomowe na polskiej scenie wystawienniczej, wprowadzały one w główny nurt jej zainteresowań - obok wątków feministycznych - również to co peryferyjne i banalne.

Wystawa Sich Einrichten / Zamieszkanie to realizacja dwuetapowa. Do pokazywanej w galerii BWA Awangarda edycji kuratorka zaprosiła sześciu niemieckich artystów z Drezna i Berlina. Cały projekt powstał jednak dużo wcześniej. Pierwsza jego część miała miejsce w drezdeńskiej galerii Motorenhalle, gdzie w 2006 roku prezentowano prace ośmiu polskich artystek i artystów: Elzbiety Jablońskiej, Dominika Lejmana, Macieja Kuraka, Natalii LL, Hanny Nowickiej, Jadwigi Sawickiej, Julity Wójcik i Anny Tyczyńskiej.

Idea wystawy ma swoje źródło we współczesnym nomadyzmie. Wielu z nas staje obecnie przed dylematem lub koniecznością zmiany miejsca zamieszkania, często ze względu na możliwości zdobycia lepszej pracy. Zmniejszają się dystanse współczesnej emigracji, jeżeli nie w sensie geograficznym, to już na pewno kulturowym. Dlatego kuratorka dokonała „przemieszczenia” artystów polskich do pobliskiego Drezna zaś artystów drezdeńskich i berlińskich do leżącego blisko granicy Wrocławia.

więcej na:
www.bwa.wroc.pl

 

4. wystawa Vintage- Galeria Designu, Wrocław, mówi Itta Karbowicz-Starek z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

wystawa w Galerii Design, ul.Świdnicka 2-4

otwarta do 06.05.2007

 

5. -Triosk w Polsce - Wrocław, Kraków, Łódź, Katowice

Na początku kwietnia, fani ambitnej elektroniki będą mieli okazję do przyjaznego spotkania. Na cztery koncerty przyjeżdża do Polski australijski Triosk - zespół, który ostatnio nagrał wyśmienitą płytę wraz z Jelinkiem.

Dźwięki nawiązujące do minimalnej elektroniki a'la Terry Riley czy mouse on mars o pajęczych, jazzowych układach powinny zadawolić każdego wybrednego słuchacza.

 

Terminy koncertów:

  • 02.04 Wrocław, Firlej
  • 03.04 Kraków, Re
  • 04.04 Łódź, Jazzga
  • 05.04 Katowice, JazzClub Hipnoza

 

Triosk doskonale operuje prostymi środkami wyrazu. Piękne, niepokojące dźwięki oplatane są przez szeleszczącą sekcję rytmiczną. Skupione, ciche mikrokompozycje raz po raz wybuchają pełnym energetycznym brzmieniem. Ich muzyka jest lekka, nastrojowa, przestrzenna i bardzo zmysłowa, przez co w niezwykły sposób budzi wyobraźnię...

Polecane