"Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata
"Zaćma" dzieje się w drugiej połowie lat. 50. Główną bohaterką jest Julia Brystygierowa, zwana Krwawą LunąFoto: materiały prasowe

W tym tygodniu będzie miała premierę "Zaćma", najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, reżysera m.in. "Przesłuchania" i "Układu zamkniętego".

Posłuchaj

"Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Film opowiada o Lunie Brystygier, dyrektorce Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w czasach stalinowskich, kobiecie o ciekawej biografii oraz skomplikowanym charakterze. Reżyser próbuje odpowiedzieć w filmie, czym było jej spektakularne nawrócenie.

- Ona wydała mi się fascynującą postacią. Nie w sensie tak pozytywnym, że marzyłbym, by ją poznać. Chodziło o ewolucję, jaką przeszła od fanatycznego komunizmu do odrzucenia tego wszystkiego i przemiany - według niektórych - w katoliczkę - mówił Ryszard Bugajski.

O filmie "Zaćma" - a także o polskim kinie historycznym - rozmawialiśmy też z historykiem Mirosławem Szumiłą oraz prof. Andrzejem Paczkowskim. W audycji usłyszeliśmy też głos Józefa Światły, pułkownika bezpieki, który po ucieczce z Polski w 1953 roku chętnie opowiadał na antenie Radia Wolna Europa o kulisach komunistycznej władzy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Andrzej Paczkowski (historyk), Mirosław Szumiło (historyk), Ryszard Bugajski (reżyser)
Data emisji: 23.11.2016
Godzina emisji: 15.05

mp/fbi


Polecane