Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?
Cesarz Franciszek Józef I odwiedził Skoczów, wysłuchał raportów policji, straży miejskiej i burmistrza. Pracownicy MDK w ten sposób przypominają wydarzenie z 29 czerwca 1886 roku, kiedy niezwykle poważany i lubiany cesarz wraz ze świtą, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Istebnej, zajechał do miastaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.

Posłuchaj

Jaką rolę odgrywał dla Polaków cesarz Franciszek Józef I? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef I, zmarł 100 lat temu, jednak pomimo upływu lat mit i aura, jaką była otoczona jego postać, zdają się nie tracić na sile. Choć był on zaborcą, to przez wiele osób np. z Krakowa jest wspominany z wyjątkowym sentymentem.

- Zdaje się, że było to spowodowane porównaniem sytuacji w Galicji z dwoma pozostałymi zaborami, rosyjskim i pruskim. Funkcjonowało tu polskie wyższe szkolnictwo, stanowiska na kolei obsadzono głównie Polakami, do tego na przełomie wieków była stabilność gospodarcza - opowiada prof. Andrzej Essen.

Jak dodaje prof. Włodzimierz Borodziej, cesarz był również dla zwykłych ludzi zwornikiem bezpieczeństwa i gwarantem stabilności. - W chwili śmierci Franciszka Józefa I były cztery pokolenia, które nie znały innego władcy państwa. Ludzie ogromnie cenili sobie tę stabilność i byli bardzo przywiązani do cesarza - podkreśla historyk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której opowiadamy również o konfliktach, jakie wybuchły w Europie po śmierci cesarza i zastanawiamy się nad tym, czy Austrię "zabiła" długowieczność Franciszka Józefa.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Andrzej Essen i prof. Wojciech Roszkowski (historycy)
Data emisji: 17.11.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

Polecane