Zdrowie i choroba na polskiej wsi po 1945 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdrowie i choroba na polskiej wsi po 1945 roku
Szpitalna sala z łóżeczkami dla noworodków, 1962 rok. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl

- Na polskiej wsi po 1945 roku do lekarza chodzono tylko wtedy, gdy człowiek naprawdę bardzo źle się już czuł. Szpital kojarzył się natomiast z umieraniem, gdyż często tak właśnie kończył się w takim miejscu pobyt pacjenta - mówi historyk Ewelina Szpak, autorka książki "Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi polskiej po 1945 roku".

Posłuchaj

Zdrowie i choroba na polskiej wsi po 1945 roku (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka jest historią tego aspektu wiejskiej codzienności i mentalności, który często umykał badaczom przeszłości. Sfera wiejskiego zdrowia, higieny, stosunku do ciała i choroby, a także zakres relacji mieszkańców wsi z pracownikami lo­kalnych izb porodowych i ośrodków zdrowia nie były dotąd przedmiotem bardziej szczegółowych historycznych dociekań.

Rzadko też w analizach historii wiejskiego życia codziennego zwracano uwagę na to, jak mieszkańcy wsi radzili sobie z dotykającymi ich schorze­niami i chorobami oraz jak postrzegali osoby chorujące w ich otocze­niu i czy rodzaj choroby wpływał na relacje codzienne i status społeczny chorego.

W audycji mówimy także o następujących pozycjach wydawniczych:
- "Cywilizacja komunizmu" - album autorstwa Mariusza Mazura i Sebastiana Ligarskiego
- "Bieżeństwo 1915. Zapomniani Uchodźcy" Anety Prymaki-Oniszk.
- "Najmniej jestem tam, gdzie jestem. Listy Zofii z Vorzimmerów Breustedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcari" - poleca Karolina Grodziska, dyrektor Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie

W cyklu Koryfeusze opowiadamy o inżynierze, który pracował przy projekcie Manhattan, a także o laureacie pokojowego Nobla, Józefie Rotblacie.

M.Kopczyński przedstawia nam także swój felieton o śnie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 13.11.2016
Godzina emisji:
12.08

mat. promocyjne/fbi/mp

Polecane