Dzieciństwo sprzed lat. Odkrywamy historię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieciństwo sprzed lat. Odkrywamy historię
Zdjęcie pochodzące z książki "Na Giewont się patrzy"Foto: mat. promocyjne

To był zupełnie inny świat i dzieciństwo także było zupełnie inne. Cieszę się, że nasze dzieci je poznają. Dzięki książce "Na Giewont się patrzy" przenosimy się do góralskich, przedwojennych wsi.

Posłuchaj

(Zagadkowa niedziela)
+
Dodaj do playlisty
+

Tam dzieci nawet 7 kilometrów biegały boso do szkoły albo do kościoła. A kiedy ktoś miał buty, to zazwyczaj przez całą drogę je niósł, aby nie zniszczyć. Potem mył nogi w strumyku, zakładał buty i wchodził w nich do kościoła. A potem był obiad, bardzo skromny, z jednej miski. Wiele dzieci zaczynało nowy tydzień pracą w polu, i choć bardzo chciały, to zwykle nie mogły chodzić do szkoły. Ich drobne dłonie były potrzebne podczas ciężkich, gospodarskich prac w obejściu. O ich niełatwym życiu opowiada nam współautorka książki "Na Giewont się patrzy", Aleksandra Karkowska.

W naszym zagadkowym studio gości też mój redakcyjny kolega, Michał Gąsiorowski, który napisał ciekawą książkę "Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji". Michał jest współautorem Trójkowych programów "Na Trzecim Biegu" i "Trzecia Strona Medalu", a od kilku miesięcy pracuje także jako komentator Formuły 1, tak więc motoryzacyjne informacje i ciekawostki otrzymujemy z pierwszej ręki specjalisty.

Który model okrzyknięto najbrzydszym w historii motoryzacji? Dlaczego Ford T to najważniejsze auto XX wieku? J jak to się stało, że pan Rolls spotkał się z panem Roycem, by stworzyć najbardziej luksusowy samochód świata? Na te wszystkie pytania Michał odpowiada

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Kasia Stoparczyk
Data emisji: 13.11.2016
Godzina emisji: 8.10

fbi


Polecane