Dziewczyny
2016-11-12, 11:11 | aktualizacja 2016-11-12, 15:11
i nie tylko! Weekend książki niedorosłej - CzytajPL - "Dziewczyny" - Pianohooligan - Koalicja Miast - Muzyczna Scena Eksperymentalna - Polska, kraj folkloru - brazylijski bis - Koalicja Miast.
Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała Warszawski Weekend Książki Niedorosłej- 18-20 listopada. Za akcję odpowiada Kolektyw Księgarzy Kameralnych...Agnieszka Obszańska wybrała Lublin i tamtejszą Muzyczną Scenę Eksperymentalną, a na niej duet Piernikowski (Robert)/ Gołębiewski (Adam). Panów przedstawiać nie trzeba, ale duet nowy, spontanicznie zrodzony i koncertuje przed wydaniem płyty, więc warto sprawdzić, co grają w takiej konfiguracji.
Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>
Wracamy jeszcze do Brazylii podsumowując powoli kończącą się prezentację polskiej kultury w Brazylii, pierwszego dużego projektu realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza — w Ameryce Południowej. Agnieszka Obszańska zabiera nas jeszcze do Sao Paulo na spotkanie z artystą Wojciechem Kostrzewą, który w galerii PIVO osiadł na trzymiesięczną rezydencję.
Odwiedza nas Piotr Orzechowski aka Pianohooligan. Powody są dwa! „24 Preludes & Improvisations”, trzeci projekt solowy pianisty i kompozytora i koncert, który odbędzie się już dzisiaj w radiowym studiu im Witolda Lutosławskiego. Drugi powód to projekt Dziady...Spotkanie dwóch muzycznych światów – akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. W ramach projektu Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ zaprosił do współpracy wybitnych twórców szeroko pojętego ambientu, takich jak: William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel i Robert Rich, którzy wspólnie z zespołem jazzowym High Definition Quartet podejmą się próby muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu Dziadów, opisanego w II części ponadczasowego dramatu Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Kiedy? 15 listopada 2016, godz. 20:30 Gdzie? ICE Kraków, sala teatralna. Projekt realizowany jest jako wydarzenie muzyczne kongresu OEES Open Eyes Economy Summit. Mamy zaproszenia!
Z przytupem ruszamy do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, prosto na wystawę "Polska- Kraj folkloru?". Przewodnikiem Agnieszki Obszańskiej po wystawie jest Joanna Kordjak- kuratorka, a pytań sporo: czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”? "Polska — kraj folkloru? odpowiada na te i inne pytania, prezentując całą złożoność i niejednoznaczność tego kulturowego fenomenu. Ważny dla niej punkt odniesienia stanowi historia wystaw, które odbywały się w CBWA (obecnej Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki) w latach 50. i 60., a wśród nich głośny pokaz Inni przygotowany przez Aleksandra Jackowskiego. Ekspozycja pokazuje wieś widzianą oczami etnografów, historyków sztuki, kolekcjonerów i artystów — sztukę ludową i ludowość jako reprezentację wsi w mieście.
W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Toruń, Łódź i Tarnów. Michał Margański
opowiada o akcji CzytajPL, która trwa do końca listopada. Jan Niebudek opowiada o głośnej książce "Dziewczyny" Emmy Cline. A także podsumowuje projekt Koalicja Miast.
do usłyszenia!
szydłowska & obszańska
niebudek&margański
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 12.11.2016
Godzina emisji: 12.05