Na ile UE odeszła od pierwotnych ideałów?
- Na pewno widzimy znaczące przesunięcie w stosunku do zamysłu ojców założycieli Unii, który był wyraziście chrześcijański - uważa europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.
W którą stronę zmierza Unia Europejska?
Foto: flickr/EP
Na ile UE odeszła od pierwotnego kształtu i założeń? Czy jest tą samą wspólnotą, do której Polska weszła w 2004 roku? Jak w relacji korespondentki Beaty Płomeckiej mówi europoseł Ryszard Legutko, dzisiejsze wartości europejskie można określić jako lewicowe.
- To słychać na salach plenarnych Parlamentu Europejskiego: prawa kobiet, prawa reprodukcyjne, aborcja. To jest coś, co przedstawia się dziś jako wartości europejskie. A wspomnienie o chrześcijaństwie to faux pas - twierdzi europoseł.
Według filozofa polityki Łukasza Kobeszki, w języku elit Unii Europejskiej istnieje zjawisko wyraźnego lęku przed odwoływaniem się do pojęcia chrześcijaństwa, korzeni chrześcijańskich czy Ewangelii. - Ten lęk dziwi nawet samych muzułmanów, którzy zastanawiają się, dlaczego Europejczycy wstydzą się swoich korzeni - mówi.
Jakie jest w Unii Europejskiej miejsce chrześcijaństwa, a jakie islamu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Kazimierz Michał Ujazdowski (europoseł), Łukasz Kobeszko (filozof polityki, współpracownik Laboratorium "Więzi"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 10.11.2016
Godzina emisji: 21.10
fbi/jsz