Oto czego historia nauczyła Indian z Kanady

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oto czego historia nauczyła Indian z Kanady
Mohawkowie - Indianie z kanadyjskiego rezerwatu Kahnawake. Zdjęcie pochodzi z 1869 rokuFoto: By James Inglis [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

- Nawet jeśli premier Trudeau wzywa do pojednania białych Kanadyjczyków z Indianami, to jednak historia mówi nam co innego. Także jego działania mówią nam co innego - mówi Steve Bospiel, redaktor naczelny i właściciel gazety "The Eastern Door" z rezerwatu Kahnawake w Kanadzie.

Posłuchaj

Końcówka kampanii w USA. Polityka sięga dna? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dlaczego kanadyjscy Indianie nie popierają urzędującego od roku Justina Trudeau - jednego z najbardziej popularnych premierów na świecie? Jak oceniają zamiany, które zaszły w Kanadzie w ciągu ostatniego roku?

- Wy w Europie widzicie innego przywódcę niż my - Indianie. Rząd widzi co innego, społeczeństwo co innego. Te rzeczywistości do siebie nie przystają, ludzie siebie nie słuchają - tłumaczy Steve Bospiel.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Dariusz Rosiak zdaje relację ze swojego wyjazdu do rezerwatu Kahnawake. Poza tym, w tym wydaniu "Raportu o stanie świata" poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Po dwóch latach bezhołowia i 45 nieudanych próbach udało się wybrać prezydenta Libanu. O co chodzi? Jakim krajem jest Liban? Opowiada nam nowy prezydent Michel Aoun.
  • Prezydent Erdogan aresztuje liderów najważniejszej partii kurdyjskiej w Turcji. Koniec demokracji? Koniec swobód dla Kurdów w Turcji?  

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Michał Żakowski, Wojciech Cegielski (wysłannicy Polskiego Radia do USA), Michel Aoun (prezydent Libanu), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Steve Bospiel (redaktor naczelny i właściciel gazety "The Eatern Door" z rezerwatu Kahnawake)
Data emisji: 5.11.2016
Godzina emisji: 14.07

fbi/ei

Polecane