Daleko i blisko!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Daleko i blisko!
Foto: A. Obszańska

Biennale w São Paulo - wyprawa do Brazylii - jesień literacka - 362- Teresa Torańska - Ars Cameralis - Święto Domowych Zasobów Filmowych - Donald Buchla.

Zaczynajmy. Polecenia od instruktorek - tak to teraz można ująć. Agnieszka Szydłowska wybrała 14 Opolską Jesień Literacką, o której opowie Danuta Łuczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Agnieszka Obszańska poleca wystawę  "362…"  w Muzeum w Gliwicach. Na miejscu zobaczymy prace ceramika Bogdana Kosaka, projektanta porcelany użytkowej i rzeźby ceramicznej. We wnętrzach Willi Caro oryginalna rzeźba ceramiczna jego autorstwa złożoną z mnóstwa niepowtarzalnych pojemniczków, "stroiki sentymentalne" ze zniszczonej porcelany, ułamki naczyń wyłowione z rzeki czy świeczniki ze starej porcelany przemysłowej...

Wyprawiamy się bardzo daleko! Biennale w São Paulo to organizowana co dwa lata, począwszy od roku 1951, impreza artystyczna wzorowana na odbywającym się od 1895 roku biennale w Wenecji. Pierwotnie celem wystawy było zapoznanie brazylijskiej publiczności ze sztuką współczesną (zwłaszcza sztuką zachodnioeuropejską i amerykańską). Od 1973 r. w São Paulo odbywają się także Międzynarodowe Biennale Architektury i Wzornictwa (International Biennial for Architecture and Design) jako impreza towarzysząca biennale sztuki.

(fot: A. Obszańska) (fot: A. Obszańska)

A zatem - ruszamy do... Ameryki Południowej! W rytmie batucady sprawdzamy, co dzieje się w ramach polskiego programu kulturalnego w Brazylii. To pierwszy tak duży projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Ameryce Południowej. Od ponad roku trwa intensywna wymiana, współpraca i prezentacja polskiej kultury: od teatru, kina, designu, przez muzykę, po sztuki wizualne i taniec. A to jeszcze nie wszystko. Program zmierza do finału, a kulminacyjne wydarzenia pojechała zrelacjonować Agnieszka Obszańska.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

6 dni, 3 miasta: w Brasilii wystawa "Design Dialogue: Poland – Brazil" zestawia plakat historyczny ze współczesnym oraz pokazuje ikony designu polskiego i brazylijskiego; w Belo Horizonte projekt artystyczny Julity Wójcik i Jacka, dla których punktem wyjścia stała się fascynująca historia rodziny Grochowskich - polskich emigrantów, którzy od czterech pokoleń prowadzą małą, rodzinną fabrykę czekoladek LALKA. I jeszcze Sao Paulo, gdzie trwa Sao Paulo Biennale. Wśród zaproszonych artystek znalazła się Iza Tarasewicz z instalacją rzeźbiarską "Turba, Turbo". Tyle i o wiele więcej z Brazylii.

Przeglądamy rodzinne archiwa. "Amatorskie filmy są ważne.To nośniki wspomnień, domowe wehikuły czasu, kroniki prywatnych historii lub po prostu – rodzinne dokumenty. Wiele osób przechowuje je, ale nie może ich zobaczyć z różnych powodów: braku projektora, złego stanu taśmy, obawy przed jej uszkodzeniem." Piszą organizatorzy Home Movie Day i zapraszają do udziału w wydarzeniu, które na wiele sposobów pomaga i wspiera właścicieli takich skarbów. Uwaga! Dziś i jutro w Muzeum Warszawskiej Pragi. Sprawdza Michał Margański.

toranska okladka.jpg

Jan Niebudek w rozmowie z Magdaleną Kicińską przypomina postać Teresy Torańskiej. Jest świetny powód - wydana właśnie książka zatytułowana "Dalej". <Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian Konieczny. Dzięki wielkiemu talentowi Torańskiej te teksty czytane dzisiaj mówią wciąż wiele nie tylko o rozmówcy, nie tylko o przedmiocie tamtego dialogu, ale i o Polsce: tej sprzed lat i tej dzisiejszej. Halina Bortnowska pisze w przedmowie: "Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, nie interesowała jej doraźność bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje”. > Mamy książki do oddania w dobre ręce!

Donald Buchla - amerykański fizyk, filozof i konstruktor wyjątkowych syntezatorów modularnych zmarł we wrześniu tego roku. Michał Margański w rozmowie z Bartkiem Chacińskim opowiadają o muzyce z perspektywy tych instrumentów...

Buchla 100 series (By Bennett - originally posted to Flickr as NYU's Buchla 100 series, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9039000) Buchla 100 series (By Bennett - originally posted to Flickr as NYU's Buchla 100 series, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9039000)


W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Poznań, Białystok i Kraków. Patrzymy z radością w stronę festiwalu Ars Cameralis!

na FB jesteśmy 24/7

szydłowska &obszańska

a także

niebudek&margański

Polecane