Wydłuża się droga Ukrainy do stowarzyszenia z UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wydłuża się droga Ukrainy do stowarzyszenia z UE
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/EP

W Unii Europejskiej rozpoczynają się rozmowy w sprawie deklaracji, która ma uratować porozumienie stowarzyszeniowe z Ukrainą. W audycji "Komentatorzy" dyskutujemy m.in. o tym, czy Zachód odwraca się do Kijowa plecami.

Posłuchaj

Ukraińska ścieżka do UE (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

Do tej pory porozumienie stowarzyszeniowe ratyfikowały wszystkie kraje Wspólnoty poza Holandią. Teraz trzeba przekonać Holendrów, by zmienili zdanie i ta deklaracja ma w tym pomóc.

W dokumencie ma znaleźć się jednak stwierdzenie, że umowa stowarzyszeniowa nie wiąże się z finansowym wsparciem, nie jest wstępem do członkostwa Ukrainy w UE i nie otworzy automatycznie rynku pracy dla Ukraińców.

Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" uważa, że potwierdza to coś, co w Europie powiedziano, gdy umowa stowarzyszeniowa powstawała. - Kiedy był szczyt w Wilnie, umowa została tak złagodzona, żeby nie była kontrowersyjna dla Rosji – mówi publicysta i dodaje, że integracja z Ukrainą miała się odbywać bez przesądzających deklaracji. Wroński zauważa, że teraz Europa ma problem, jak przekazać informację Ukrainie – "państwu, które na Majdanie bardzo dużo zainwestowało w europejskie marzenie".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Łukasz Warzecha z tygodnika "wSieci" zgadza się z przedmówcą i dodaje, że mimo wszystko, na Ukrainie nie będzie masowego odwrotu od Zachodu, bo Rosja zrobiła wiele, by zrazić do siebie Ukraińców. - To jednak zawiesza Ukrainę strategicznie w pewnej próżni i to bardzo niedobrze, także z polskiego punktu widzenia – dodaje dziennikarz.

W audycji rozmawiamy także o kampanii wyborczej w USA i sytuacji mediów w Turcji.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Łukasz Warzecha ("wSieci"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 2.11.2016
Godzina emisji: 8.37 

iz/ei

Polecane