Nostalgia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nostalgia
Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska w trakcie Silent Disco we WrocławiuFoto: Marcin Oliva Soto

Kultura na widoku - Nostalgia Festival - Polskie pigułki 2 - Bydgoski Salon Ambientu - American Film Festival - telefoniczny skrót - Notatki Metafizyczne - Morze po kolana - Lwów.

Agnieszka Szydłowska wybrała w tym tygodniu Nostalgia Festival w Poznaniu. W tym roku w całości poświęcony muzyce Mikołaja Henryka Góreckiego. O Festiwalu opowiedział Michał Merczyński. Agnieszka Obszańska polecała Pierwszy Bydgoski Salon Ambientu, którego historia związana jest z Białymstokiem i wytwórnią Technosoul. 30 października Salon Ambientu po raz pierwszy zagości w bydgoskim klubie Mózg! Tymczasem Michał Nogaś rekomendował… połączenie poezji i grafiki. Chodzi o "Notatki metafizyczne" Pio Kalińskiego.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

Odwiedziła nas Kinga Jakubowska - Prezes Fundacji Legalna Kultura. Fundacja od kilku lat zajmuje się promocją korzystania z kultury pochodzącej z legalnych źródeł. Także poprzez akcję Kultura na widokuKultura Na Widoku to portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. To zasoby z legalnych źródeł - muzyka, filmy, książki, gry, po której można sięgnąć w każdej chwili i z każdego miejsca.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>


Dziś u nas było też… komiksowo. Ukazało się właśnie "Morze po kolana", wspólne dzieło Marcina Kołodziejczyka i Marcina Podolca.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

To opowieść o polskiej prowincji, o autobusowym przystanku, o Marianie i jego kolegach, o życiu, które niczego nie przyniosło. Marcin K. opowiedział o komiksie Michałowi Nogasiowi.

Czas na drugi komiks. Fanny Vaucher "Pilules polonaises 2 / Polskie pigułki 2" to zbiór opowieści o Polsce widzianej oczami obcokrajowca. Kilka lat po ukazaniu się pierwszego wydania Polskich pigułek otrzymujemy ich drugą wersję, która uzupełnia rysunkową kronikę Fanny Vaucher z lat 2012-2014 o rozdziały dotyczące już nie tylko samej stolicy, ale też innych miejsc, stworzone podczas drugiego roku jej pobytu w Polsce. Autorka pisze tak: "Przy przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy wzięłam ze sobą pigułki przeciwbólowe - były biało­‑czerwone, zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny. Zaczęłam rysować Polskie pigułki bez refleksji o tym, dlaczego to robię, zupełnie spontanicznie, intymnie - przede wszystkim dla siebie. Myślę, że na początku właśnie w ten sposób usiłowałam oswoić się z nowym środowiskiem. Nie nazwałabym tego jednak terapią - raczej potrzebą zrozumienia, zbudowania więzi emocjonalnej z miejscem, próbą zakorzenienia się i polubienia nowego otoczenia". O Polskich Pigułkach 2 mówili Dominik Cymer i Zosia Frankowska.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

Zajrzymy też do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska jeszcze przez dwa miesiące będzie Europejską Stolicą Kultury. W tym tygodniu: architektura. W jedynym w Polsce Muzeum Architektury trwa świetna wystawa "Lwów, 24 czerwca 1937 roku" (podobno to dzień, w którym nie wydarzyło się… nic!) Ekspozycja jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

To okres działalności różnych stowarzyszeń i twórców, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa Artes, lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.

Po wystawie - wspólnie z Michałem Nogasiem - oprowadzili nas Jolanta Gromadzka i Zbigniew Maćków.

W telefonicznym skrócie przemknęliśmy przez Sanok, Gniezno i Skoczów. Ryszard Jaźwiński nadawał z kolejnego festiwalu filmowego. Tym razem Wrocław i American Film Festival.

Na FB jesteśmy 24/7

No i po raz ostatni słyszeliśmy się w tym składzie.

I to jest taki moment w życiu radiowca, gdy słowa "nie dają rady". Radiowy Dom Kultury od pierwszych wydań tworzyliśmy w składzie: Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Michał Margański. Uczyliśmy się, jak opowiadać o rzeczach (często) trudnych w sposób przystępny i atrakcyjny radiowo. Jak walczyć o uwagę słuchacza. Michała Margańskiego, po jego odejściu z Trójki, zastąpiła Agnieszka Obszańska. Teraz otwieramy nowy rozdział.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 29.10.2016
Godzina emisji: 12.05


Polecane