Jak regiony zmieniają Unię Europejską?
2016-10-28, 15:10 | aktualizacja 2016-10-28, 15:10
Walonia, Bawaria, Szkocja, Katalonia, a może i Śląsk? Czy może dojść do tego, że regiony rozbiją Unię Europejską? A może to właśnie dzięki nim przetrwa ona jako demokratyczna instytucja?
Posłuchaj
- Katalizatorem zachodzących obecnie zmian jest koncepcja Unii Europejskiej. Jej lejtmotywem przez pewien czas było tworzenie czegoś w rodzaju superpaństwa. Ta idea się jednak załamała - mówi prof. Wawrzyniec Konarski i podkreśla, że rosnące w siłę ruchy etnoregionalistyczne są wyzwaniem nie tylko dla Wspólnoty, ale przede wszystkim dla państw narodowych.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Beata Płomecka mówiła o sytuacji poszczególnych regionów w Belgii (w szczególności głośnej ostatnio Walonii), Ewa Wysocka tłumaczyła różnice między politycznymi dążeniami Katalończyków i Basków, natomiast Bartosz Wieliński opowiadał - w kontekście Śląska - o idei Heimatu.
***
Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie), prof. Wawrzyniec Konarski (Uniwersytet Jagielloński), Bartosz Wieliński ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 27.10.2016
Godzina emisji: 21.10
mk/ei