Ustawa o komisji weryfikacyjnej trafi do międzyresortowych konsultacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa o komisji weryfikacyjnej trafi do międzyresortowych konsultacji
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Publicyści w Trójce ocenili, jakie uprawnienia powinna mieć komisja weryfikacyjna i kto powinien (a kto nie) znaleźć się w jej składzie.

Posłuchaj

Co przyniesie praca komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji? (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Projekt ustawy powołującej komisję weryfikacyjną w sprawie warszawskiej reprywatyzacji będzie projektem rządowym, a nie poselskim - zapowiedziała premier Beata Szydło. Oznacza to, że konieczne będą międzyresortowe konsultacje i proces jej przyjęcia się wydłuży, ale ma to również przełożyć się na jej lepsze działanie.

- Myślę, że to przedłużenie prac wynika z pewnego problemu natury prawnej - powiedział Bogumił Łoziński. Jak wyjaśnił, są wątpliwości, czy komisja, która ma mieć uprawnienia śledcze i do wydawania wyroków, nie naruszy zasady trójpodziału władzy. Podkreślił, że z punktu widzenia życia społecznego jest ona potrzebna, choć jest też doskonałym narzędziem politycznym w rękach PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Potrzebne jest ciało, które wyjaśni mechanizmy i konkretne przypadki - zgodził się Wiesław Dębski. Zaznaczył jednak, że komisja nie może składać się z polityków i ma zerowe zaufanie do Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, którzy będą nią sterować. - Najlepiej by było, gdyby w jej skład weszło po trzech sędziów z Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Administracyjnego i pięciu polityków - powiedział publicysta, który również wskazał na ryzyko niezgodnych z konstytucją założeń komisji.

Ustawa powołuje nowy organ administracji publicznej, który będzie miał uprawnienia podobne do sejmowych komisji śledczych plus uprawnienia władcze. Jego decyzje podejmowane będą na drodze uchwały, w trybie przewidzianym przez Kodeks Postępowania Administracyjnego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której goście Trójki mówili też o ekshumacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Wiesław Dębski (publicysta niezależny)
Data emisji: 26.10.2016
Godzina emisji: 8.35

Polecane