Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego?
W audycji zastanawiamy się nad tym, jak można mierzyć postęp moralnyFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/422694

- To, że ludzie inaczej si zachowują, wcale nie musi świadczyć o tym, że się wewnętrznie zmienili, stali bardziej moralni - uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Posłuchaj

Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wszyscy się zgadzają, że życie jest lepsze niż śmierć, zdrowie jest lepsze niż choroba, dobrobyt lepszy niż nędza, wolność lepsza od tyranii, pokój lepszy od wojny. Każdą z tych rzeczy da się zmierzyć, a rezultat przedstawić na wykresie w skali czasu. Linia pnie się w górę. Oto postęp". Postęp moralny, początek okresu Długiego Pokoju.

Cytat pochodzi z monumentalnego dzieła "Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury" autorstwa Stevena Pinkera, jednego z najbardziej wpływowych współczesnych uczonych. Trudno spierać się z Pinkerem co do ocen. Są jednak badacze, którzy skrytykowali przyjętą przez niego metodę pomiarów statystycznych.

Ale nawet gdyby ta metoda była poprawna, Pinker niekoniecznie musi mieć rację. Jakimi kryteriami mierzyć postęp moralny? I - jeśli istnieje - czy będzie trwał? Dobro łatwo przegrywa ze złem.

Postęp moralny jest tematem najnowszego numeru miesięcznika "Znak". My także dyskutowaliśmy o nim w "Klubie Trójki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), Wojciech Eichelberger (psycholog i psychoterapeuta) 
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk

Polecane