Miasto paradoksów. Trójka z wizytą w Seulu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasto paradoksów. Trójka z wizytą w Seulu
Mieszkanki Seulu, stolicy Korei PołudniowejFoto: Łukasz Karusta

- Najpopularniejsze mieszkania dla 4-osobowej rodziny mają tu między 20 a 30 metrów kwadratowych, a czytałem ostatnio, że najbardziej pożądane są teraz mieszkania od 10 do 15 metrów - mówi mieszkaniec Seulu w rozmowie z Łukaszem Karustą.

Posłuchaj

Kilka podstawowych informacji o Seulu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

24 października Trójka gości w stolicy Korei Południowej. Jak się tu żyje? Sprawdza to nasz reporter Łukasz Karusta, który w Seulu przygotował materiały m.in. o szalonym systemie edukacji, czyli o dzieciach uczących się po 16-18 godzin na dobę, a także o uzależnieniu od gier komputerowych i o tym, że są tam specjalne ligi, mistrzostwa i ludzie, którzy grają w gry non stop nawet przez kilkadziesiąt godzin.

Ciekawostką jest też to, że Europejczyk może zwiedzać miasto korzystając właściwie tylko z papierowej mapy. - Tu nie działają te wszystkie aplikacje telefoniczne z mapami, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Koreańczycy mają tylko swoje aplikacje, w swoim języku - mówi dziennikarz Trójki.

Codzienność Seulu z jednej strony warunkuje odwieczna zimna wojna z komunistyczną Koreą Północną (co ma wpływ na sytuację militarną tego kraju i życie jego mieszkańców), a z drugiej - tamtejsza gospodarka, która jest jedną z wiodących nie tylko w Azji, ale i na świecie.

Trójka nie pomija podczas swojej wizyty także drażliwych tematów. - Spotkałem się tu z uciekinierką z Korei Północnej, która opowiedziała o swoim życiu w tym kraju, o swojej drodze na południe i wreszcie o tym, jak trudno przystosować się do życia w zupełnie innym świecie - dodaje Łukasz Karusta.

Jego relacji w Programie 3 można było posłuchać w poniedziałek 24 października o godz. 6.20, 6.40 7.50, 10.20, 16.20, 17.20 i 17.42.

Wizyta Łukasza Karusty w Seulu inauguruje akcję "Trójka - jesteśmy połączeni" realizowaną przy współpracy z LOT-em. 17 października przewoźnik uruchomił bezpośrednie połączenie do Seulu. W ramach akcji w listopadzie Program 3 odwiedzi Tbilisi.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek, Do południa , Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzą: Krystian HankePiotr Metz , Robert Kantereit
Autor:
Łukasz Karusta
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji:
6.23, 6.39, 7.48, 10.17, 16.24, 17.20, 17.42

fbi/ei/mp


Polecane