Będzie okazja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będzie okazja
Foto: sputnikphotos.com/materiały prasowe

Odessa- Stracone terytoria - Libelid - RSS Boys / Ventolin - 100 lat awangardy - Zacznij kochać dizajn - OutFilm - Teatr dzielnicowy - Sławek Zbiok Czajkowski.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszki muzykę... Agnieszka Szydłowska "Libelid" czyli pieśni miłosne jidysz Oli Bilińskiej. Ola wraz z maleńką Wandą zapraszają także na koncert - 23.10.2016 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Agnieszka Obszańska poleca płytę RSS BOYS/VENTOLIN - "The Game Ys Rottyn". A Michał Nogaś tym razem poleca i zachęca, byśmy wspólnie spojrzeli na wschód. Zaczynamy od książki o wyjątkowym mieście – to trzecia pozycja w nowej serii wydawniczej poświęconej nie tylko metropoliom. Był Stambuł, była Mekka, czas na... Odessę. Pełny tytuł brzmi: "Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów". Książkę – jak i tę o Stambule – napisał Charles King. A przełożyła Hanna Pustuła-Lewicka.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>


(mat. prom.) (mat. prom.)


A propos patrzenia na wschód... Odwiedzają nas Agnieszka Rayss i Rafał Milach. W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w piątek otwarto wystawę "Stracone terytoria. OSAD". To pierwsza część podsumowania przedsięwzięcia, któremu przyglądamy się od początku, czyli "Lost Territories".

sputnikphotos.com/materiały prasowe sputnikphotos.com/materiały prasowe

Członkowie kolektywu Sputnik Photos odwiedzili byłe republiki radzieckie – poza Rosją – a dziś, dwadzieścia pięć lat po rozpadzie ZSRR, opowiadają na nowo – lub opowiadają nową – historię tych miejsc. O pracach nad "Osadem" opowiadają Michałowi Nogasiowi. Podsumowanie projektu będzie wieloetapowe. Dostaniemy publikacje, będą kolejne wystawy, działa już świetna strona w sieci. Warto śledzić!!!

(mat. prom.) (mat. prom.)

Zaglądamy do Łodzi. Tam Muzeum Sztuki przygotowuje ochody 100 lat awangardy! Wystawy, seria wydawnictw, konferencje i wydarzenia nawiązujące do tradycji "nowej sztuki dla nowego człowieka". Będzie to okazja, by przypomnieć, jak wielką rolę ruch ten odegrał w rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu czy teatru, jak ważnym ośrodkiem awangardy była Polska i jak żywe piętno odciska wciąż na współczesnych twórcach. Gościem Agnieszki Obszańskiej i naszym jest Jarosław Suchan, dyrektor MS.

Gościem tego wydania RDK-u jest też Beata Bochińska, była szefowa Instytutu Wzronictwa Przemysłowego, kolekcjonerka sztuki przedmiotu. Właśnie ukazała się jej książka "Zacznij kochać dizajn", przewodnik-poradnik "jak kolekcjonować polską sztukę użytkową".

(mat. prom.) (mat. prom.)


W rozmowie z Michałem Nogasiem wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na tę książkę, gdzie szukać ładnych przedmiotów i dlaczego, by zostać kolekcjonerem, wcale nie trzeba być bogatym człowiekiem...

Wspólnie ze Stachem Szabłowskim, kuratorem, odwiedzamy trwające w Gdańsku Narracje. "NARRACJE" od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Tym razem dowodzi Stach. Wspólnie z Anną Dudzińską świętujemy urodziny Spodka.

W telefonicznym skrócie przemkniemy przez Opole, Katowice i Kraków.

Na FB jesteśmy 24/7

do usłyszenia!

szydłowska&obszańska&nogaś

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 22.10.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane