Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie niezgodna z konstytucją?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie niezgodna z konstytucją?
Według zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisja Weryfikacyjna miałaby daleko idące uprawnienia, ale jej działalność ma nie obejmować odpowiedzialności karnej (na zdjęciu minister Zbigniew Ziobro i wiceminister Patryk Jaki) Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną, która zbada bulwersujące przypadki reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. O pomyśle dyskutowali zaproszeni do Trójki politycy.

Posłuchaj

Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie niezgodna z konstytucją? (Śniadanie polityczne w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej mówi, że trudno jest mu wyobrazić sobie jakąkolwiek logikę w działaniu Prawa i Sprawiedliwości. - Z jednej strony mamy kilkadziesiąt śledztw prokuratorskich w sprawie reprywatyzacji, a z drugiej ma być powołana Komisja Weryfikacyjna, która ma zastąpić inne organa sprawiedliwości - mówi gość Trójki.

- Jest to wotum nieufności wypowiedziane służbom ministra Zbigniewa Ziobry, skoro z góry zakłada się, że prokuratura będzie nieskuteczna - ocenia poseł i dodaje, że z przedstawionych do tej pory założeń wynika, że Komisja Weryfikacyjna będzie organem niezgodnym z konstytucją.

Czytaj więcej
warszawa1200.jpg
Reprywatyzacja. Sprawa trafiła do sejmowej komisji samorządu terytorialnego

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP podkreśla, że oceniać będzie można wtedy, kiedy projekt będzie już miał kształt, do którego będzie się można odnieść. - Nie sposób komentować, w sensie niezgodności z prawem, abstrakcyjnie ujmowanego zagadnienia, a sam zamysł jest oczywiście zgodny z prawem - zaznacza rozmówca Beaty Michniewicz. - Ponieważ jest to afera gigantyczna, z którą ewidentnie władze Warszawy nie dają sobie rady, słusznie minister sprawiedliwości szuka takich rozwiązań, które pozwolą ten problem wyjaśnić - dodaje.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej mówi, że jej ugrupowanie myślało, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rzeczywiście chciało wyjaśnić temat reprywatyzacji. - Zamiast tego stworzyło Komisję Weryfikacyjną, która z jednej strony ma być komisją nadzwyczajną, z drugiej strony ma mieć uprawnienia komisji śledczej, prokuratury i sądu, z możliwością nakładania kar i wydawania wyroków - ocenia posłanka. - PiS w ogóle nie szanuje władz konstytucyjnych - dodaje.

Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że "dla każdego, kto ogarnia skalę patologii, jaka miała miejsce w Warszawie nie jest żadną tajemnicą, że nastąpił tutaj totalny upadek autorytetu zarówno strony wymiaru sprawiedliwości, jak i klasy politycznej, która za reprywatyzację w Warszawie od kilku lat odpowiada". - Instytucje państwowe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zwiodły w tej sprawie - ocenia wicemarszałek Sejmu.

Czytaj więcej
warszawa 1200 free.jpg
Reprywatyzacja w stolicy

Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15 ocenia, że Komisja Weryfikacyjna jest "dziwnym pomysłem" Prawa i Sprawiedliwości, wymyślonym, by wybrnąć z trudnej sytuacji. - Mogliśmy, jak apelowało Kukiz'15, dwa miesiące temu powołać komisję śledczą - zaznacza gość Trójki. - Propozycja PiS to pomieszanie władzy sądowniczej i wykonawczej, a dodatkowo wszystko ma uchwalać Sejm. To nie jest rozwiązanie systemowe - dodaje.

Jarosław Kalinowski z Polskiego  Stronnictwa Ludowego mówi, że nie widać woli, żeby definitywnie rozwiązań sprawę, a jego zdaniem byłoby to możliwe jedynie poprzez ustawę reprywatyzacyjną, bo - jak podkreśla - mała ustawa reprywatyzacyjna to za mało.

- Nic dobrego nie będzie z inicjatywy, która miesza porządki prawne oraz uprawnienia władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Chodzi o igrzyska, a nie o rozwiązanie problemu - dodaje.

Goście "Śniadania w Trójce" podsumowali także pierwszy rok pracy polskiego parlamentu. Mówili też o jednolitym podatku. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska),  Jarosław Kalinowski (europoseł, Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP),  Joachim Brudziński (Wicemarszałek Sejmu, PiS), Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15)
Data emisji: 22.10.2016
Godzina emisji: 9.09

kh/ei

Polecane