Festiwal Twórczości Korowód w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Twórczości Korowód w Trójce
Laureaci Festiwalu Korowód wystąpili w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/PR

Festiwal ma na celu prezentację i popularyzację dorobku artystycznego wybitnych polskich twórców, w szczególności pieśniarzy, kompozytorów, poetów, autorów tekstów oraz aktywizację i promocję młodzieży pasjonującej się muzyką i poezją.


Koncert Festiwalu Twórczości Korowód w studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się w niedzielę (13 listopada) od godz. 19.05.

Już po raz dziewiąty "Fundacja Piosenkarnia Anny Treter" zaprasiliśmy słuchaczy na koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia". Konkurs, organizowany w ramach "Festiwalu Twórczości Korowód",  jest jego istotną częścią.

16 zespołów i solistów zakwalifikowanych w tym roku do finału walczy o występ w radiowej "Trójce", cenne nagrody finansowe oraz profesjonalną sesję nagraniową. Finał konkursu wyłonił laureatów, którzy 13 listopada 2016 roku wystąpili w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w koncercie transmitowanym na antenie "Trójki". Laureaci konkursu to najwspanialsza polska śpiewająca młodzież. Usłyszeli Państwo ich piosenki autorskie. Piosenki z sensem, melodyjne i, co ważne, śpiewane po polsku.

Koncert poprowadzili: Anna Treter, pieśniarka, autorka tekstów, inicjatorka i dyrektor Festiwalu Twórczości Korowód oraz Robert Kasprzycki, znany śpiewający autor, jeden z jurorów konkursu. "Festiwal Twórczości Korowód" odbywa się w Krakowie od 2008 roku. Ma na celu prezentację i popularyzację dorobku artystycznego wybitnych polskich twórców, w szczególności pieśniarzy, kompozytorów, poetów, autorów tekstów oraz aktywizację i promocję młodzieży pasjonującej się muzyką i poezją.

Twórcy, którym poświęcony jest ten wyjątkowy projekt fundacji, to czołowi przedstawiciele polskiej kultury literacko-muzycznej, a ich twórczość stanowi skarbnicę kultury polskiej. Poprzez organizację festiwalu fundacja przyczynia się do podtrzymania zainteresowania tą twórczością i popularyzowania jej.

Dotychczasowe koncerty galowe festiwalu zaprezentowały szeroki wachlarz twórczości takich osobistości piosenki literackiej jak: Marek Grechuta (2008), Leszek Aleksander Moczulski (2009), Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Bellon (2010), Andrzej Poniedzielski (2011), Jaromir Nohavica, Piotr Bukartyk (2012), Lech Janerka (2013), Wojciech Młynarski (2014), Agnieszka Osiecka i Jeremi  Przybora (2015).

Corocznie festiwalowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia" mający na celu wyłonienie i promocję najciekawszych młodych polskich twórców z kręgu piosenki literackiej, a także propagowanie wartościowej twórczości wokalno-instrumentalnej niezależnie od dotychczasowego dorobku artystycznego twórców i uprawianego gatunku muzycznego.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wykonywanych podczas Korowodu utworów jest dobry, literacki tekst. Festiwal jest prezentacją szerokiego wachlarza gatunków muzycznych (ballada, piosenka kabaretowa, folk, rock, blues, pop, itd.). Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Twórczości Korowód jest "Fundacja Piosenkarnia Anny Treter", która od lat wspiera młodych twórców oraz propaguje piosenkę literacką za pośrednictwem różnego rodzaju wydarzeń artystycznych.

W 2016 roku Festiwal Twórczości Korowód odbędzie się w dniach 12-19 listopada.

Polecane