Likwidacja podatku liniowego to dobry pomysł?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Likwidacja podatku liniowego to dobry pomysł?
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy dla PolakówFoto: Glow Images/East News

Minister Henryk Kowalczyk zapowiada, że liniowa stawka PIT ma zniknąć. Przed tak radykalnym rozwiązaniem przestrzegają jednak ekonomiści, według nich takie rozwiązanie zapowiada rewolucję dla przedsiębiorców.

Posłuchaj

Likwidacja podatku liniowego to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie znamy jeszcze ostatecznych rozwiązań, ale wiadomo, że nie wolno bagatelizować właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw zważywszy, że tworzą oni 70 proc. miejsc pracy i 67 proc. PKB.

Tymczasem istnieje obawa, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły znacznie wyższe stawki podatku. Co na to ustawodawcy? - Tak poważne reformy podatkowe trzeba przygotowywać w niezwykłym skupieniu, bo przecież nie chodzi tylko o kwestie fiskalne, czyli wpływy, ale też o to, by przy okazji nie przestały istnieć podmioty tworzące te źródła dochodów - przekonuje poseł PiS Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów.

Z kolei doradca podatkowy Beata Hudziak twierdzi, że sytuację przedsiębiorców pogarsza fakt, że wielu wydatków firmowych nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. - Jeżeli ustawodawca zamierza podwyższyć podatki dla przedsiębiorców, to może niech wszystkie wydatki, które są związane z przedsiębiorstwem, będą wliczane w koszt uzyskania przychodu - precyzuje.

W audycji wypowiadają się także inni specjaliści i słuchacze. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Janusz Szewczak (poseł PiS, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan), Beata Hudziak (doradca podatkowy z firmy 8tax), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 18.10.2016
Godzina emisji: 12.08

fbi/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane