Śmigłowce wciąż kością politycznej niezgody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śmigłowce wciąż kością politycznej niezgody
UH-60A Black HawkFoto: SSGT Suzanne M. Jenkin, U.S. Air Force/Wikipedia/public domain

Zakończenie rozmów z Airbusem w sprawie zakupu dla armii Caracali nie spodobało się PO, która domaga się powołania komisji śledczej. Strona rządowa zapowiada zaś, że śmigłowce dla armii będą powstawać w zakładach w Mielcu i będą serwisowane w centrum utworzonym w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi. Co o tym myślą zaproszeni do studia "Śniadania w Trójce" goście?

Posłuchaj

Śmigłowce wciąż kością politycznej niezgody (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

CZYTAJ DALEJ
szydło1200.jpg
W Łodzi powstanie centrum serwisowe śmigłowców

Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "dzisiaj mamy do czynienia z aferą helikopterową ministra Macierewicza" i że sprawa jest "głęboko podejrzana". - Przypomnę, że firma z Mielca startowała w tym przetargu i przegrała go, gdyż przedstawiła niewyposażone helikoptery - powiedział.

- Mamy do czynienia ze zdumiewająco szerokim frontem lobbystów konkretnej zagranicznej firmy zbrojeniowej, która chciała zrealizować w Polsce kontrakt za duże pieniądze - wyjaśniał Jarosław Sellin z PiS. - Są też informacje medialne o związkach konkretnych polityków PO z firmami powiązanymi z tą zagraniczną firmą zbrojeniową i ja bym tutaj szukał lobbingu, który poskutkował decyzją z ostatniej chwili rządów PO - podkreślił.

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że doszło do "skandalu dyplomatycznego" i że "minister Macierewicz i obecny rząd wyzwolili nas z dylematów" dotyczących offsetu, gdyż teraz go w ogóle nie będzie i że "kupujemy bieda-hawki".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Mamy gębę pełną frazesów, a efekt jest taki, że dajemy zarobić głównie Amerykanom - przekonywała z kolei Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej. Dodała, że "MON z pełną świadomością rezygnuje z bezpieczeństwa Polski".

Grzegorz Długi z Kukiz'15 ocenił, że dyskusja w studiu obrazuje "słabość polskiej polityki", gdyż dotyczy ona tematu, o którym jego uczestnicy "nie mają zielonego pojęcia". - Nikt z tu obecnych nie czytał kontraktu, bo nie miał do tego prawa. Nikt nie zna warunków offsetu, gdyż jest on tajny. Dyskutujemy o czymś, o czym nie mamy pojęcia - podkreślił.

- Niedobrze by było, żeby dyskusja na ten temat miała wymiar polityczny, gdyż z tego nic nie wyniknie, a będzie szkodziło bezpieczeństwu państwa - zaznaczył Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta RP.

Politycy rozmawiali też o sporze o Trybunał Konstytucyjny i o aferze reprywacyjnej w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (PiS), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 15.10.2016
Godzina emisji: 9.09

pp/mk

Polecane