Kiosk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiosk
Tegoroczna edycja festiwalu Unsound odbywa się pod hasłem "Dislocation"Foto: mat. promocyjne

Koszycka moderna - "Pociąg linii M" - Z Ogniem w Głowie - Kiosk Ze Sztuką - Olimpiada Teatralna - Unsound - Radio Azja - 5 smaków.

Agnieszka Szydłowska wybrała dzisiaj teatr, a dokładnie spotkania Z Ogniem w Głowie. To poszukiwanie teatru dla młodzieży, poszukiwanie w Wałbrzychu. Michał Nogaś proponował wycieczkę na Słowację, ale... przez stolicę Małopolski. Wszystko z powodu świetnego albumu "Koszycka moderna", który towarzyszy pewnej wystawie w Krakowie. Agnieszka Obszańska zabrała nas do Lublina i dzielnicy Węglin, gdzie stoi... kiosk, ale wyjątkowy, bo to Kiosk Ze Sztuką. Od pięciu lat w tej malutkiej przestrzeni przy Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" wydarzyło się bardzo dużo! Działania, które połączyły społeczność Węglina, mieszkańców Lublina, artystów z Polski i ze świata, podsumowuje wystawa. Działo się o wiele więcej, niż zdołał pomieścić Kiosk, więc warto zaglądać też tu. Kibicujemy!

Posłuchaj pierwszej godziny audycji z 15 października >>>

Znaleźliśmy też czas na lekturę. Właśnie, z Trójkowym Znakiem Jakości, ukazała się najnowsza książka Patti Smith, czyli "Pociąg linii M". To znów bardzo osobista opowieść: o niej samej, o otaczających ją ludziach i przedmiotach, o Nowym Jorku i podróżach. Całości dopełniają zdjęcia autorstwa Patti. O książce, z utworami Patti Smith w tle, Michał Nogaś rozmawiał z tłumaczem Maciejem Świerkockim.

Posłuchaj drugiej godziny audycji z 15 października >>>

Ruszyliśmy też do Krakowa, bo dla wielu październik, to festiwal UNSOUND! Tegoroczna odsłona odbywa się między 16 a 23 października, a miejsce przestało być takie oczywiste, bo w myśl motywu przewodniego DISLOCATION festiwal odbywa się w tym roku w wielu miejscach, a jego główna edycja tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. "Dislocation" niesie ze sobą wiele treści. Jakich? O tym w rozmowie z Agnieszką Obszańską mówili Małgorzata Płysa i Łukasz Warna-Wiesławski

Odwiedziła nas Anna Mamińska. Muzyk i promotorka wydarzeń muzycznych. Tym razem opowiedzieliśmy o Azjatyckiej Nocy Grozy. "W Azji co roku powstaje szereg znakomitych horrorów, z entuzjazmem witanych przez miłośników gatunku. Azjatycka Noc Grozy jest wyjątkową okazją, aby najlepsze z tych filmów zobaczyć w groźnej oprawie, na dużym ekranie. Mijający rok obrodził wyjątkowo strasznymi tytułami, zapraszamy więc na wydarzenie, które wywoła ciarki na plecach nawet najbardziej odpornych widzów!" - piszą organizatorzy (noc ma miejsce ramach festiwalu Pieć Smaków). A do tego Radio Azja znowu nadaje!

Zajrzeliśmy na Olimpiadę Teatralną Wrocław 2016. To już 7. edycja międzynarodowego festiwalu teatralnego (który za każdym razem odbywa się w innym kraju), prezentującego osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Tym razem we Wrocławiu swoje spektakle prezentują m.in.: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Krystian Lupa czy Tadashi Suzuki, którzy zaprezentują zarówno spektakle już docenione, jak i premiery oraz koprodukcje przygotowane z okazji Europejskiej Stolicy Kultury. To tylko nurt główny w całym programie, który wygląda imponująco! Więcej opowiadał Jarosław Fret - dyrektor Instytutu Grotowskiego, odpowiedzialny za program teatralny ESK Wrocław 2016.

W telefonicznym skrócie przemknęliśmy z Agnieszką Obszańską przez Szczecin, Częstochowę i Zakopane.

na FB jesteśmy 24/7  @radiowydomkultury

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 15.10.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane