Literacki Nobel 2016 dla Boba Dylana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacki Nobel 2016 dla Boba Dylana
Bob Dylan jest od ponad 50 lat na scenie, od kilku lat typowany jako kandydat do literackiego Nobla, nagrodzony Grammy, Oscarem i Nagrodą PulitzeraFoto: PAP/EPA/STR

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 115 lat. W tym roku otrzyma ją amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta - Bob Dylan.

Posłuchaj

Artur Andrus i Krzysztof Szubzda na gorąco komentują ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla (Akademia rozrywki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dylan dostał nagrodę za "stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa". Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka - instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego.

Amerykański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów urodził się w 1941 roku. Jest także poetą i pisarzem nazwanym głosem pokolenia. Artysta niepokorny, wymykający się konwencjom i oczekiwaniom odbiorców, jeden z najważniejszych muzyków naszych czasów. Stworzył własny styl, czerpiąc z różnych gatunków muzycznych, jak country, gospel, rock and roll, jazz i swing, a także z angielskiej, szkockiej oraz irlandzkiej muzyki folkowej. Dylan jest twórcą piosenek uznawanych za hymny pokolenia - "Blowin in the Wind", "Like a Rolling Stone" i protest songów - "The Times They Are a-Changin'", "Hurricane". Ponadto autor przebojów "Knockin' on Heaven's Door" i "Mr. Tambourine Man".

"Kroniki" Boba Dylana. Historia osobista jak jego piosenki>>>

Historia powszechna rock'n'rolla - Bob Dylan>>>

Dotąd w historii nagrody cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. Literackiego Nobla najczęściej dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - aż 27 razy.

Nagroda Nobla 2016 - więcej informacji>>>

Werdykt akademii na gorąco skomentowali w Trójce Artur Andrus i jego gość Krzysztof Szubzda. Przy tej okazji w "Akademii rozrywki" usłyszeliśmy archiwalne nagranie wiersza Bartłomieja Brede, poświęconego Wisławie Szymborskiej i Bobowi Dylanowi.

PAP/IAR/ei/fbi

Polecane