Trójka wraca do korzeni w... Cieszynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka wraca do korzeni w... Cieszynie
Rynek w Cieszynie Foto: K. Witkowski

Miasto - tygiel, miasto pogranicza i miasto wielu kultur. Różne oblicza Cieszyna, w ramach akcji Trójka wraca do korzeni, przedstawiał Kuba Witkowski.

Posłuchaj

Dźwiękowy spacer po zabytkach Cieszyna (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Trójka kontynuuje radiową podróż po Polsce. Do tej pory dziennikarze z ul. Myśliwieckiej 3/5/7 odwiedzili Gołdap, GdynięRabkę-Zdrój, Kłodzko i Toruń. W każdym miejscu opowiadali słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają jego specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tym razem przyszedł czas na Cieszyn. W jednym z najstarszych miast w Polsce (bo założonym, według podania, w 810 roku), dawnej siedzibie rodu Habsburgów, ważnym ośrodku administracyjnym księstwa Austro-Węgier był Kuba Witkowski. Wraz z gośćmi opowiadał o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni, zwyczajach czy gwarze. Pojawiły się ponadto mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości miasta oraz najbliższego regionu - Śląska Cieszyńskiego.

Według legendy Cieszyn został założony przez trzech braci. Byli to Leszko, Bolko i Cieszko. Po długiej wędrówce spotkali się przy studni i tak się ucieszyli, że założyli miasto nazwane właśnie od cieszenia się Cieszynem. Kuba Witkowski i jego goście opowiadali m.in. o wspomnianej studni, którą do dziś można oglądać, ale też o cieszyńskim zabytku, który zna każdy, kto miał w ręce banknot o nominale 20 zł.

Trójka wraca do korzeni - więcej informacji >>>

Relacje z przygranicznego miasta emitowaliśmy w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki": o godz. 6.40, 7.40, 16.10, 16.50 i 18.35. Lokalne media Program 3 zaprezentowaliśmy w specjalnym przeglądzie prasy o godz. 6.50. Zachęcamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" planowana jest na cały rok. W kolejnych miesiącach stacja odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek 
Prowadzi: Marcin Łukawski 
Reporter w Cieszynie: Kuba Witkowski
Data emisji: 13.10.2016
Godzina emisji: 6.23, 6.40, 7.40, 16.25, 16.38, 18.38

ei/fbi


Polecane