DAGADANA w muzycznej podróży do dalekiej Azji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
DAGADANA w muzycznej podróży do dalekiej Azji
Daga Gregorowicz i Dana VynnytskaFoto: mat. promocyjne

Polsko-ukraiński zespół wraz z przyjaciółmi z Chin i Mongolii wystąpił w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej.

Na retransmisję koncertu grupy DAGADANA, który został zarejestrowany 2 września, zapraszamy 16 października o godz. 19.05.

DAGADANA już od ośmiu lat łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Od trzech lat zespół regularnie podróżuje też do Państwa Środka. Teraz - na dwa tygodnie przed chińską trasą koncertową - muzycy z liczną grupą gości pojawili się przy Myśliwieckiej 3/5/7, by zaprezentować materiał ze wspólnie nagranej płyty "Meridian 68".

Przybysze z Dalekiego Wschodu w swojej twórczości pokazują piękno mongolskiej tradycji, połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z partiami wiolonczeli i morin khuuru. Artyści, którzy nie stronią od eksperymentowania, spotkali się z polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie instytucji kultury - to wszystko doprowadziło do wydania płyty oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach.

Zespół DAGADANA tym razem zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. Trzon nowego albumu "Meridian 68" stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z Hasibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. Prócz gości z Chin, zespołowi towarzyszyć będzie węgierski perkusista i perkusjonalista Péter Somos oraz sejneński perkusista Bartosz Mikołaj Nazaruk, skrzypek Mateusz Smoczyński (Atom String Quartet).

Album "Meridian 68" znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Skład koncertowy:

Daga Gregorowicz - wokal, elektronika
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski - wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja
Péter Somos - perkusjonalia
AiyS Song - wiolonczela
Hasibagen - wokal, morin khuur
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Tomaszczyk - puzon
Cyprian Baszyński - trąbka, flugelhorn
Dawid Główczewski - saksofony
Marcin Świderski - saksofony, flet

Polecane