Black Hawki zamiast Caracali? "Ta sprawa została źle rozegrana"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Black Hawki zamiast Caracali? "Ta sprawa została źle rozegrana"
Premier Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty w Polskich Zakładach Lotniczych w MielcuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Nie mam pretensji, że taka właśnie decyzja została podjęta. Chodzi o sposób, w jaki to zrobiono - powiedział Michał Szułdrzyński. - Trudno było to przeprowadzić gorzej - ocenił Łukasz Lipiński z "Polityka Insight".

Posłuchaj

Black Hawki zamiast Caracali? (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Premier Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedzili w poniedziałek zakłady w Mielcu. PZL Mielec, należący do amerykańskiej firmy Sikorsky, produkuje w Polsce eksportową wersję śmigłowca S-70i Black Hawk. Maszyna odpadła w rozpisanym przez poprzedni rząd przetargu na śmigłowce dla wojska.

Tydzień temu poinformowano, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" w sprawie zakupu śmigłowców H225M Caracal. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego".

- Ja na to, co się stało w poniedziałek, patrzę raczej w kategoriach wizerunkowych - powiedział Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". - Nie mam pretensji do władz, że dbają o polski przemysł. Natomiast jeśli można mieć o coś pretensje, to o to, że ta sprawa została źle rozegrana dyplomatycznie: Francuzi dowiedzieli się o wszystkim z gazet, obraził się prezydent Francois Hollande. Pytanie jest takie, czy musieliśmy sobie przy okazji robić wrogów z Francuzów - dodał publicysta.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Nie będę się wypowiadał na temat jakości helikopterów, bo się na tym nie znam. Natomiast, można to było rzeczywiście załatwić w inny sposób - stwierdził Łukasz Lipiński z "Polityka Insight".

- Jak ogłoszono konsultacje z Francuzami, to myślałem, że spotka się z nimi nasz przedstawicieli i powie: słuchajcie z różnych powodów nie chcemy kupować Caracali (...) ale za to mamy dla was dobrą nowinę, za chwileczkę będziemy szukali łodzi podwodnych itd. Macie szanse. A nie, że nagle z komunikatu prasowego Francuzi tuż przed konsultacjami dowiadują się, że zerwano negocjacje - dodał.

Zapraszamy do wysłuchani całej audycji, w której mówiliśmy także o proteście nauczycieli.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi:
Krystian Hanke
Goście: Łukasz Lipiński ("Polityka Insight"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita")
Data emisji:
11.10.2016
Godzina emisji:
8.37

kk/mk

Polecane