Dzięki niej mali Masajowie mogą się uczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzięki niej mali Masajowie mogą się uczyć
Szkoło dla tych dzieci funkcjonuje dzięki determinacji pewnej młodej PolkiFoto: materiały Fundacji "Mogę się uczyć"

W szkole średniej Magda Szrejder zainteresowała się kulturą Masajów. To był początek wielkiej przygody...

Posłuchaj

Dzięki niej mali Masajowie mogą się uczyć (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ponad 15 lat temu zaczęłam się interesować kulturą Masajów. Studiowałam informatykę, ale zamieniałam podręczniki na książki o podróżach. To było dość zaskakujące dla mojego otoczenia - mówi bohaterka reportażu.

Po studiach, za pierwsze zarobione pieniądze, pojechała na wolontariat do Ziemi Masajów. Był to krótki wyjazd poprzedzony zbiórką wśród znajomych i rodziny. Na miejscu Magda pomagała w szkole podstawowej. W trakcie pobytu w Kenii w 2011 roku przeprowadziła wiele rozmów z lokalną społecznością. Dowiedziała się m.in. o problemie związanym z edukacją dzieci, z brakiem pieniędzy na opłacenie czesnego większości z nich.

Phillipa - emerytowana nauczycielka - wybudowała szkołę z blachy falistej, dając w ten sposób początek działalności społecznej szkoły Osimlai. Niestety, okazało się, że z powodu braku środków z szansy na edukację skorzysta niewiele dzieci.

Magda spontanicznie zadeklarowała, że postara się zorganizować zbiórkę pieniędzy i tym samym umożliwić wszystkim dzieciom naukę. W styczniu 2012 roku szkoła zaczęła działać. Dla uczących się w niej 49 uczniów wsparcie finansowe płynęło początkowo od rodziny i przyjaciół Magdy, ale dzięki powołaniu komitetu "Mogę się uczyć" grupa osób wspierających zaczęła się rozrastać. W lutym 2015 powstała Fundacja "Mogę się uczyć".

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Lepsze życie"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 5.10.2016
Godzina emisji18.15

mp

Polecane